Ciekawostki
Mózg i pieniądze
3

Po raz pierwszy w Norwegii zostały przeprowadzone badania, w których specjaliści od ekonomii, neurologii i psychologii połączyli siły.
Razem postanowili zbadać jak ludzki mózg reaguje na… sprawiedliwy i niesprawiedliwy podział pieniędzy.
Dzięki badaniom zdobyto większą wiedzę o specjalnym ośrodku w mózgu, który uaktywnia się, gdy mamy do czynienia z rozdzielaniem pieniędzy. Ten obszar nazywa się striatum i należy do pewnego rodzaju „ośrodka nagrody” w ludzkiej głowie.

foto: forskning.no
– Mózg zwraca uwagę zarówno na wynagrodzenie za pracę jak i na sprawiedliwy podział środków, gdy np. pracowaliśmy w grupie – powiedział Alexander W. Cappelen, profesor ekonomii na NHH The Choice Lab.
Eksperyment został przeprowadzony na grupie badawczej składającej się z 47 ochotników. Na początku, osoby miały do wykonania zadanie – jedna grupa dostała na nie 30 minut, a dwie inne odpowiednio po 60 i 90 minut. Następnie zaprezentowano ochotnikom kilka wariantów wynagrodzenia dla poszczególnych zespołów. Każdą propozycję należało ocenić w skali od -5 do 5. Na podstawie wyników badacze doszli do wniosku, że im większa aktywność striatum, tym bardziej sytuacja, której doświadcza jednostka jest uważana przez nią za sprawiedliwą.
– Wykazaliśmy, że to szczególne miejsce w ludzkim mózgu uaktywnia się zarówno kiedy mamy do czynienia ze sprawiedliwą jak i niesprawiedliwą sytuacją. Różnicą jest jedynie siła tej aktywności – mówi Kenneth Hugdahl z Instytutu Biologii i Psychologii medycznej z Uniwersytetu w Bergen.

foto: wikimedia.org
Co ciekawe, badanie wykazało również, że aktywność striatum zwiększa się także, kiedy mamy więcej pieniędzy dla siebie np. kiedy dostajemy podwyżkę. Aktywność tej części mózgu występuje nawet jeśli przyznanie nam większej pensji nie było sprawiedliwe z logicznego punktu widzenia.
– Wyjaśnieniem tej sytuacji może być fakt, że ośrodek został aktywowany przez myśl o większych pieniądzach (nagrodzie). Równocześnie niesprawiedliwy podział dóbr sprawił, że mózg wpadł w pewien konflikt, w którym jednak zwyciężyła chęć większego posiadania – mówi Karoten Specht, profesor z Instytutu Biologii i Psychologii medycznej z Uniwersytetu w Bergen.

foto: fotolia.com
Pierwsze w Norwegii badania ekonomiczno-neurologiczne odniosły sukces. Cappelen uważa, że taka kombinacja nauk może mieć duże znaczenie dla badania podstawowych mechanizmów rządzących społeczeństwem.
– Ważne jest, aby zrozumieć mechanizmy odpowiedzialne za nasze poczucie sprawiedliwości, ponieważ to pokazuje również jak wiele decyzji politycznych społeczeństwo jest w stanie zaakceptować dopóki będzie uznawało je za sprawiedliwe – mówi Cappelen.
źródło: forskning.no, uib.no
źródło zdjęcia frontowego: wikimedia.org - Urcomunicacion - Creative Commons Attribution 3.0
Reklama
To może Cię zainteresować
5
21-10-2014 00:52
0
-1
Zgłoś
20-10-2014 22:39
0
-2
Zgłoś
20-10-2014 12:00
0
0
Zgłoś