Ciekawostki
Młodzi jeżdżą lepiej
1

Po wprowadzeniu wyższych kar, młodzi kierowcy zaczęli jeździć bezpieczniej.
Utrykningspolitiet (UP - wydział ruchu drogowego) zauważyło pozytywne zmiany po wprowadzeniu w 2011 roku wyższych kar dla młodych kierowców.
Martin Nåden Dyrstad dopiero zaczął swoją przygodę na drogach. 18-latek wczoraj zdał egzamin. Chłopak zgadza się z działaniami policji, dopóki ich celem jest zmniejszenie ilości wypadków na drogach.
- Okres próbny i odbieranie punktów jest w porządku, dopóki wszystko funkcjonuje zgodnie ze swoim przeznaczeniem - mówi Dyrstad.

wikipedia.org
Jest świadomy, że przez pierwsze 2 lata korzystania z samochodu ryzykuje utratę podwójnej ilości punktów przy przekroczeniu prędkości.
- Takie działanie może się wydawać za surowe, ale dopóki działa, nie można narzekać - mówi 18-latek.
Lepiej za szybko
W 2013 roku złapano w Norwegii 2 264 kierowców w wieku 18-24 za przekraczanie prędkości na drodze. Dyrstad twierdzi, że jednym z powodów dla których młodzi ludzie tak często przekraczają prędkość jest próba udowodnienia wszystkim, że nie są powolnymi kierowcami.
- Dzieje się tak zwłaszcza gdy kierowca odwozi swoich znajomych ponieważ są gdzieś spóźnieni. Koledzy nazywają kierowcę „babcią" lub „babą" i sprawiają, że kierujący mocniej naciskają na pedał gazu - mówi Dyrstad.

flickr.com/Cathrine Idsøe
Szef UP w Rogaland i Agder, Sigbjørn Rygg, uważa, że ostrzejsze odbieranie punktów młodym kierowcom spowodowało, że drogi w Norwegii są bezpieczniejsze.
- Zdaje się, że liczba poważnych wypadków spowodowana przez młodych ludzi spadła w porównaniu z poprzednimi latami. Zauważyliśmy, że młodzież bardzo się przejmuje utratą punktów i stara się jeździć zgodnie z przepisami - mówi Rygg.
Starzy gorsi
Trygg trafikk (organizacja zajmująca się bezpieczeństwem na drogach) twierdzi, że działania policji zmniejszyły ilość wypadków śmiertelnych na norweskich drogach.
- Wierzymy, że odbieranie podwójnej ilości punktów młodym kierowcom sprawiło, że jest teraz mniej wypadków ze skutkiem śmiertelnym lub z poważnymi obrażeniami - mówi Anne Marit Jordheim, kierownik Trygg trafikk w regionie Buskerud.

Miljøetaten/Flickr.com
Rygg widzi zmiany w ruchu drogowym. Wśród tych zmian zauważa młodych ludzi którym odebrano prawo jazdy.
- Jednak jest też wielu doświadczonych kierowców, którym odebrano prawo jazdy. Mam wrażenie, że młodzież się poprawiała, ale za to dojrzali mężczyźni z nieco lepszymi samochodami stali się nagle gorsi - mówi Rygg z UP.
Źródło: nrk.no
Zdjęcie źródłowe: fotolia - royalty free
Reklama
To może Cię zainteresować
27-07-2014 17:21
1
0
Zgłoś