Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Ciekawostki

Koniec z życiem na dwa telefony!

Redakcja

04 kwietnia 2014 10:00

Udostępnij
na Facebooku
6
Koniec z życiem na dwa telefony!

Unia Europejska chce od grudnia 2015 zlikwidować opłaty roamingowe. Korzystanie z telefonu komórkowego za granicą przestanie być droższe niż dzwonienie i sms-owanie w kraju.


"Sport podwyższonego ryzyka"

Korzystanie z telefonu komórkowego za granicą zawsze było "sportem wysokiego ryzyka" - groziło olbrzymimi rachunkami lub - jeśli ktoś korzystał z telefonu na kartę - "zjedzeniem" karty po kilkunastu minutach rozmów. Na terenie Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego na szczęście sytuacja stopniowo wyglądała coraz lepiej, ale do dziś dzwonienie i sms-owanie za granicą kosztuje więcej niż w kraju.

Z powodu opłat roamingowych z reguły bardzo drogie jest też surfowanie po internecie przy pomocy usługi internetu mobilnego w telefonie. Na szczęście większość operatorów przysyła użytkownikom sms-a z ostrzeżeniem, jeśli rachunek zaczyna osiągać niebezpieczne rozmiary.

Aby radzić sobie z tymi problemami, wiele osób drastycznie ogranicza używanie telefonu komórkowego za granicą lub - jeśli przebywa w danym kraju dłużej - kupuje drugi, miejscowy telefon lub kartę.

Już za niecałe dwa lata sytuacja ma się wyraźnie poprawić. Przynajmniej w Europie.

Parlament Europejski 
 Gmach Parlamentu Europejskiego. Fot. dimschu/pixabay.com

 

"Po(d)łączony kontynent" od grudnia 2015 roku

Wczoraj, 3. kwietnia, Parlament Europejski zdecydowaną większością głosów uchwalił zniesienie opłat roamingowych na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Oznacza to, że operatorzy zostaną zmuszeni do oferowania abonamentów telefonicznych dających taką samą cenę usług: połączeń, sms-ów i przesyłu danych, w kraju oraz zagranicą (w Europie). W efekcie np. surfowanie po sieci z telefonu będzie kosztować tyle samo, niezależnie od tego, czy użytkownik będzie znajdować się w Norwegii, Polsce, czy np. we Francji.

- Na tym właśnie polega idea Unii: na likwidacji barier po to, by życie stawało się prostsze i tańsze - zadeklarowała wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, Neelie Kroes w wydanym z tej okazji oświadczeniu.

Zgodnie z planem Parlamentu Europejskiego nowe zasady mają wejść w życie od grudnia 2015, jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia. W Norwegii, która nie jest członkiem UE, regulacje tego typu z reguły zostają implementowane kilka miesięcy później, gdyż muszą zostać najpierw ratyfikowane przez wszystkie państwa EOG.

Propozycja, która została wczoraj uchwalona przez Parlament Europejski była lansowana przez Komisję Europejską już od września 2013 pod nazwą "połączony kontynent". Teraz muszą ratyfikować ją wszystkie państwa członkowskie. Wspólna umowa spodziewana jest pod koniec 2014 roku, a jej postanowienia wejdą w życie około Bożego Narodzenia 2015.

telefony komórkowe 
 Fot. wikimedia commons

 

Niezadowoleni operatorzy

Użytkownicy telefonów komórkowych będą mieli prezent pod choinkę, ale co z operatorami, którym nowe regulacje zabronią żądać wyższych niż krajowe opłat za usługi w innych krajach UE?

Wysokie ceny usług dla przyjeżdżających użytkowników sieci z innych krajów stanowiły dla operatorów telefonii komórkowej źródło bardzo pożądanych dodatkowych dochodów. Z drugiej strony sporo osób w branży wyrażało też frustrację z powodu, iż przez wysokie ceny klienci przestają korzystać z telefonów za granicą.

Tak czy inaczej, część firm głośno protestuje. Brytyjski dziennik "Guardian" przytacza fragment oświadczenia wydanego przez grupę 15 operatorów:

- Istnieje ryzyko podniesienia cen dla użytkowników krajowych w Europie. Korzystanie z telefonu za granicą nie będzie być może obciążone większymi kosztami, ale nastąpi ogólny wzrost cen. Tym sposobem, w efekcie wprowadzenia regulacji, osoby niepodróżujące będą musiały zapłacić rachunki za tych, którzy to robią.

 Rozmowa
 Z telefonu komórkowego można dzwonić w różnych okolicznościach. Również okolicznościach przyrody.
Fot. Chuck Abby/Flickr.com

 

Poza Europą wciąż drogo

Co ostatecznie zrobią operatorzy, okaże się w 2015, kiedy nowe przepisy mają wejść w życie. Nie stanie się to, zanim nie zostaną ratyfikowane przez wszystkie 28 państw członkowskich.

Natomiast osoby wyjeżdżające poza kraje Unii Europejskiej i EOG w dalszym ciągu będą musiały korzystać z telefonów komórkowych z umiarem, tu bowiem nie zanosi się na żadne korzystne dla użytkowników regulacje cen.



Źródło: Dagens Næringsliv, Din Side

Zdjęcie nagłówkowe: Acid Pix/Flickr.com



Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Krzysztof K.

05-04-2014 21:50

Popieram Brudny. Tylko KNP da na wolność. Jak nie to jade do Australi i pierdole ten system. Może tam jest podobnie ale jest większy komfort życia.

Brudny Harry

04-04-2014 23:28

Jon Doe napisał: "@hardi jakie to ograniczenie dla przedsiębiorców?"

robisz sobie jaja czy naprawdę nie wiesz? oto pierwszy lepszy przykład: "Komisja Europejska zdecydowała, że Polska, wraz z kilkoma innymi państwami, musi zapłacić ponad 4 miliony euro kary za przekroczenie o 0,2 proc. limitu produkcji mleka wyznaczonego na lata 2012-2013." więcej info tam www.pch24.pl/polska-ukarana-za-nadprodukcje-mleka,18134,i.html a takich przykładów można mnożyć w nieskończoność, np. nie możesz wyprodukować klasycznej żarówki, nie możesz ugotować u siebie w domu zupy i sprzedać ją sąsiadowi itd. itd. itd. wszystko kontroluje państwo i UE, nie wiem czy wiesz, że dzięki UE ilość polskich baców produkujących osypki spadła o około 75%

Anders B

04-04-2014 18:15

Joseph napisał:
@up

co wy za bzdury pierolicie!?!

W europie jest czterech operatorów którzy działają we wszystkich krajach, więc niby dlaczego ludzie mają płacić drożej za to że są za granicą jak i tak korzystają dalej z tego samego???
Oto prosty przykład: Dobre kilka lat temu wyjechałem do hiszpanii i miałem telefon z polską kartą Orange, kupiłem hiszpański numer również w orange i co najlepsze telefon mi nie przyjął karty sim bo simlock qrwa orange

Jon Doe

04-04-2014 16:56

@up

co wy za bzdury pierolicie!?!

W europie jest czterech operatorów którzy działają we wszystkich krajach, więc niby dlaczego ludzie mają płacić drożej za to że są za granicą jak i tak korzystają dalej z tego samego???


@hardi jakie to ograniczenie dla przedsiębiorców? takich małych firm jednoosobowych gdzie trzeba jechać za granicę szukać nowych zleceń i być cały czas pod telefonem, wtedy rachunki są masakryczne i jedyne co to nabija taki kasę wielkim koncernom..

Brudny Harry

04-04-2014 15:34

to tylko pokazuje do kogo należą wszelkie firmy, przedsiębiorstwa itd., w europie nie ma czegoś takiego jak kapitalizm, w europie jest socjalizm, wszystko należy do państwa, a państwo do UE, UE decyduje jak należy pracować, ile produkować, jakie mają być ceny itd. itd. itd. przedsiębiorca jest od tego aby pracować na państwo i dostawać po tyłku z błędu państwa

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok