Ciekawostki
Kolejna kopia figury Chrystusa w Rio – tym razem w Sandvika

Codziennie będzie ją mijało około 100 tysięcy samochodów. Przy okazji informacji o nowym pomniku norweska prasa wspomniała również o polskiej figurze Chrystusa w Świebodzinie.
Wczoraj rano kierowcy jadący drogą E18 i mijający Sandvika przetarli oczy ze zdziwienia. Nad ranem, tuż przed godziną szczytu, postawiono obok drogi 6-metrową minikopię słynnego Pomnika Chrystusa Odkupiciela z Rio de Janeiro. Norweska wersja pomnika stoi na Kadettagaten, obok centrum miasta. Ma to na celu wypromowanie sobotniego karnawału w Sandvika.

Pomnik Chrystusa w Rio de Janeiro, fot. pixabay.com
Symbol brazylijskiego karnawału
Knut Abotens, dyrektor generalny Asker Event, firmy organizującej karnawał, wpadł na ten pomysł, gdy przebywał w Rio podczas brazylijskiego karnawału w marcu.
- Odkryłem, że figura Chrystusa byłaby również świetnym symbolem także dla naszego przedsięwzięcia - wyjaśnia - (...) pomyślałem, że to powinno być coś, co kojarzy się z zabawą karnawałową w Rio. Figura Chrystusa jest oczywiście silnym symbolem religijnym, ale nie mogę sobie wyobrazić, żeby zostało to zinterpretowane jako coś obraźliwego w takim kontekście - dodaje Abotens - Karnawał ma pochodzenie religijne, jednak religia i zabawa w Rio nie mają wiele wspólnego. Pięknem karnawału jest to, że wiele kultur może współgrać ze sobą (...).
Duchowny Kościoła Norweskiego Gunnar Næsheim zgadza się i dodaje: - Mamy tendencję, by podkreślać ludzki grzech. Jeśli połączymy ideę pomniku Chrystusa z radością, staniemy się przeciwwagą dla takiego myślenia.
Her er en artikkel i Budstikka...Det forklarer litt. Følg oss på...
Posted by Otto Robsahm on 10 czerwca 2015
Niedpowiednie i dziwne
Nie wszyscy są tak zachwyceni jak pomysłodawca. Dla wielu osób, zwłaszcza mieszkańców Sandvika, idea tego typu jest śmieszna lub wręcz nieodpowiednia. Niektórzy boją się, że pomnik może prowokować muzułmanów.
- Jest to dość dziwne i mam wątpliwości, czy jest to związane z karnawałem - mówi prof. Peggy Brønn, zajmująca się komunikacją i kulturą. Przyznaje również, że taka symbolika jest bardzo odległa.
A jednak - pomnik postawiono za zgodą okręgu Bærum oraz w kontakcie z władzami kościelnymi i Statens Vegvesen. - Mamy nadzieję, że figura będzie mogła zostać przez kilka miesięcy - mówi Abotens.
Budowę figury nadzorował Otto Robsahm, znany jako Sinnasnekker'n z TV Norge.
Her er en artikkel i Budstikka...Det forklarer litt. Følg oss på...
Posted by Otto Robsahm on 10 czerwca 2015
Podobne kontrowersje w Polsce
Jakiś czas temu w Polsce takie same (albo nawet większe) kontrowersje wywołała budowa Figury Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Pisząc o swoim pomniku, prasa norweska wspomniała także o figurze w Świebodzinie. Jednak norweski 6-metrowy mini-pomnik to nic w porównaniu z polską 36-metrową figurą Chrystusa, większą od brazylijskiego pierwowzoru.
Źródła: dagbladet.no, wikipedia.org, youtube.com, vl.no
Zdjęcie frontowe: wikimedia.org - I, Rodrigo Gomes da Paixão - public domain

Reklama
To może Cię zainteresować
2