Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Ciekawostki

Globalna wioska

Redakcja

03 marca 2014 08:55

Udostępnij
na Facebooku
Globalna wioska

To się nazywa globalizacja! Na liście klientów maleńkiej firmy informatycznej Highsoft z Vik w Sogn figuruje 59 spośród 100 największych spółek na świecie.


Mała firma - wielki biznes

Wiele firm norweskich świetnie sobie radzi na rynku eksportowym i wiele z nich ma wśród swoich klientów największe międzynarodowe spółki, ale chyba największym fenomenem wśród nich jest mała firma informatyczna Highsoft z liczącej sobie 2 744 mieszkańców miejscowości Vik w Sogn.

Kiedy jej założyciel i główny akcjonariusz (właściciel 95% akcji), Torstein Hønsi, ostatnio sprawdzał, na liście klientów firmy figurowało 59 spośród 100 największych spółek na świecie. Mówimy tu między innymi o takich gigantach jak Facebook, Visa, Twitter, MasterCard, Citi, Ericsson, Petrobras, czy AT&T.

Highsoft 
 Fot. highsoft.com (zrzut ekranu)

 

Znaleźli swoją niszę

Firma Highsoft stworzyła program pozwalający na bardzo łatwe tworzenie wykresów i diagramów i publikowanie ich w sieci. Program można ściągnąć za darmo z internetu, tak by programiści mogli go wypróbować - a potem wrócić i kupić go.

Spółka nie obawia się, że klienci nie będą chcieli płacić. Najtańsza licencja kosztuje zaledwie 90 dolarów, a najbardziej popularna wersja rozwojowa 390 dolarów.

W ubiegłym roku Highsoft sprzedał licencje za niemal 31 milionów koron, a wynik firmy przed podatkiem wyniósł 23,9 milionów koron.


wykres 
 Il. blacklabel.pl

 

Polski akcent

W tej chwili firma Highsoft zatrudnia dziesięć osób. Od 2010 roku współpracują z nią również inżynierowie informatycy z polskiej spółki Black Label z Krakowa.

Grethe Hjetland, dyrektor administracyjna i właścicielka pozostałych 5% akcji Highsoftu, mówi, że firma nie planuje wyprowadzki z Vik. I słusznie - skoro świat stał się globalną wioską, można prowadzić firmę w wiosce, a swoje produkty sprzedawać na całym świecie.


Źródło: Dagens Næringsliv

Zdjęcie nagłówkowe (panorama Vik): Peter Šmerkl



Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok