Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Ciekawostki

E – opieka zdrowotna

marta.domzalska@mojanorwegia.pl

27 stycznia 2014 12:02

Udostępnij
na Facebooku
E – opieka zdrowotna

 

Według ostatnich badań przeprowadzonych przez Narodowe Centrum Telemedycyny, wiele osób zarządza swoim życiem korzystając ze smartfona, ale nie mogą skontaktować się ze swoim lekarzem drogą mailową.


E - opieka zdrowotna, postępując dalej, może łączyć się z telemedycyną. Obie dziedziny wciąż się rozwijają, jednak póki co, telemedycyna znajduje się na dużo wyższym poziomie niż e-opieka zdrowotna.


Czym jest telemedycyna?

Telemedycyna, zwana inaczej medycyną na odległość, jest najnowszą formą świadczenia usług medycznych i opieki zdrowotnej. Łączy elementy telekomunikacji, informatyki i oczywiście medycyny.

Przy użyciu nowych technologii, pozwala ona na przełamywanie geograficznych barier oraz umożliwia wymianę specjalistycznych informacji, przesyłając obrazy statyczne i dynamiczne. Telemedycyna pozwala na postawienie diagnozy na odległość.


Telemedycyna znajduje duże zastosowanie w środowisku chirurgicznym, które wykorzystuje ją do przeprowadzania operacji „na odległość”. Nowoczesna technologia umożliwia przesyłanie obrazów o wysokiej rozdzielczości, a także interaktywną transmisję audiowizualną z wyjątkową dokładnością i w czasie rzeczywistym.


telemedycyna.jpg

wikipedia.org


Pacjenci potrzebują kontaktu on-line

Poziom zainteresowania e–opieką zdrowotną był ostatni raz mierzony w roku 2007. Od tego czasu korzystanie z mediów cyfrowych wzrosło, z e – zdrowia jednak nie.

78% respondentów korzystało z internetu – wiadomości e-mail lub sms w celach zdrowotnych. Prawie połowa ankietowanych odczuwa potrzebę elektronicznego kontaktowania się lekarzem rodzinnym. Liczba osób zainteresowanych nie zmieniła się znaczenie od czasu ostatniego badania.


Mimo, że co jakiś czas pojawiają się nowe oferty związane z e – zdrowiem, jest ich zbyt mało w porównaniu z urządzeniami codziennego użytku, które umożliwiają korzystanie z medycyna na odległość. Pomysły nie nadążają za rozwojem mediów cyfrowych i właśnie ten fakt można uznać za powód niewielkiego wzrostu zainteresowania e – zdrowiem.


lekarz

flickr.com


Pacjenci oczekują więcej

Ponad połowa z respondentów uważa, że możliwość internetowego umawiania się na wizyty lekarskie i uzyskiwania e – recept jest często sprawą decydującą w momencie wybierania swojego lekarza rodzinnego.




Źródło: forskning.no / wikipedia.org / flickr.com

Zdjęcie slajderowe: wikipedia.org





Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok