Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
1
Czy „Avatar

Za nami pierwsze premiery filmu „Avatar" Jamesa Camerona. Wśród zamieszczanych w internecie i prasie opinii dominuje zachwyt, pojawiają się nawet głosy mówiące, że zmieni kino.

Jednym z najsłynniejszych obrazów filmowych Jamesa Camerona jest film Titanic (z 1997), który wyreżyserował według własnego scenariusza. Film zdobył 11 Oscarów, w tym za "Najlepszy film" i dla "Najlepszego reżysera". .

Po Titanicu James Cameron zaprzestał reżyserii filmów w ramach technicznych możliwości kina konwencjonalnego, skupiając się na podwodnych filmach dokumentalnych, tworzonych w technologii IMAX 3D.

Reżyser o realizacji filmu zaczął myśleć już piętnaście lat temu, ale wtedy jeszcze technika nie pozwalała na nakręcenie takiego filmu o jakim marzył reżyser. Prace nad "Avatarem" trwały cztery lata; wykorzystano rewolucyjne techniki realizacji, które zapierają dech w piersiach.

"James Cameron nie tylko stworzył nowy, filmowy świat - dołożył wszelkich starań, żeby widzowie poczuli się jakby do niego trafili." - mówi scenograf Rick Carter.

Media na całym świecie piszą, że Avatar jest przełomem w kinie na miarę wprowadzenia w latach 20. dźwięku. Sam Cameron uważa, że jest to film lepszy od samego Titanica.

Wielu internautów, piszących na Twitterze pisze: "wspaniały film", "oglądałem z wielkim zachwytem", "przełom historii kina", "niesamowite wizualia", W podobnym tonie wypowiada się dziennikarz piszący dla Hollywood Reporter - Kirk Honeycut „James Cameron udowodnił, że jest królem świata".

Jak mówi reżyser James Cameron „Ten film był moim największym wyzwaniem zawodowym. Marzyłem o stworzeniu czegoś, do którego wymyśliłbym zupełnie nowy świat. Jako dzieciak uwielbiałem sci-fi i czytałem mnóstwo komiksów. Na lekcjach nie rozwiązywałem zadań, tylko rysowałem stwory i kosmitów. "Avatar" jest spełnieniem tych dziecięcych fantazji”.

Po każdym nakręconym filmie zadaję sobie pytanie : czy to była dobra historia? W tym przypadku liczy się to czy opowieść o konflikcie ludzi i obcych była wiarygodna." - dodaje reżyser.

O Filmie

Długo oczekiwany film Jamesa Camerona zrealizowany z wielkim rozmachem porównywalnym do Titanica. Szacowany budżet na poziomie 237 milionów dolarów daje mu trzecie miejsce pod tym względem w historii kina. "Avatar" został wykonany w dwóch technikach: tradycyjnej 2D i zupełnie nowej technice 3D. Zdjęcia do filmu zostały wykonane w 2007 roku, natomiast na postprodukcję przeznaczono dwa lata.

Avatar opowiada historię sparaliżowanego byłego komandosa, który dostaje szansę odzyskania zdrowego ciała. Musi jednak wziąć udział w specjalnym programie militarnym o nazwie Avatar. W rolach głównych między innymi Sam Worthington, Sigourney Weaver, Michelle Rodriguez.

"Avatar jest zdumiewająco symbolicznym filmem o potrzebie respektowania natury i praw człowieka" - mówi Kirk Honeycut w Hollywood Reporter.

O technologii 3D

Pisząc o technologii trójwymiarowej najpierw trzeba zrozumieć jej działanie. W jaki sposób jesteśmy w stanie dostrzec głębię obrazu? Otóż, chodzi tutaj o wykorzystywanie faktu iż każde oko widzi przedmioty pod innym kątem. Wystarczy przeprowadzić prosty eksperyment: spójrzmy na obraz bądź przedmiot jednym okiem, a potem drugim okiem - rezultat jest taki, że przedmiot zmienia swoje położenia, a raczej, tak nam się wydaje. Przy otwartych obu oczach obrazy z każdego z nich zlewają się w mózgu.

Połączenie tych dwóch obrazów sprawia, że widzimy stereoskopowo, co umożliwia naszemu mózgowi rozpoznanie głębi i odległości. Aby przenieść to zjawisko do filmu, wykorzystywane są dwa obiektywy. W kamerze 3D obiektywy te umieszczone są w odległości ludzkich oczu. Odległość ta zwana jest między-soczewkową; między-osiową lub ogniskową i przeważnie waha się w granicach od 6 do 7 cm..

Czy kolejny krok w rozwoju kinematografii po dźwięku i kolorze film "Avatar" jest rzeczywiście tak wielką rewolucją? Jednym z paradoksów dotyczących technologii 3D jest to, że miłośnicy kina nie zwracają na nią uwagi, chociaż z założenia ma być czymś "lepszym" od tradycyjnego filmu.

Czy stoimy właśnie przed szansą totalnej rewolucji kina?

Jak będzie wyglądało kino, kiedy "Avatar" odniesie sukces? Czy publiczność będzie umiała zaakceptować ogromne zmiany?

ZOBACZ ZWIASTUN FILMU „AVATAR”

 

Źródło:filmweb.pl/stopklatka.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Grzegorz Szymczak

15-01-2010 20:01

I gdyby nie wybuchy pod koniec to pewnie bym się nie obudził.Efekty fajne ,ale ogólnie przydługi i przeciągnięty na maxa.Ps.Jestem fanem SF, więc poszedłem i wydanej kasy nie żałuję,lecz spodziewałem się czegoś więcej

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok