Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
1
Co mogę dla Was zrobić?


Erna Solberg / Foto: www.hoyre.no
"W klasie siedzą bezrobotni Polacy. Na ścianach wiszą zasady pisania cv. Celem kursu języka norweskiego i pracy jest pomoc Polakom w znalezieniu lub powrocie do pracy". Høyre kontynuuje ofensywę uwodzenia Polaków. Erna Solberg rozpoczęła tournee badawcze.

„Dzień dobry, nazywam się Erna Solberg. Polityk. Jestem posłanką i liderką partii Høyre."

- Słyszycie różnice między norweskimi dialektami? Ja pochodzę z Bergen..., kontynuuje Solberg.

- Tylko nie nauczcie się za dużo o norweskiej kulturze pracy. Mamy tu zupełnie za dużo ludzi na chorobowym!

Nie ma wolnych miejsc

Høyre chce pozyskać polskich wyborców na przyszłoroczne wybory. Dlatego założyli polską grupę. Tej jesieni jej liderka, Aga Sadłowska, razem z liderką partii, przeprowadzi szereg wizyt w celach szkoleniowych - tak jak tu, w Reaktorskolen w dzielnicy Ulven. Celem jest zbadanie, jakie problemy dotykają Polaków i co Høyre może z nimi zrobić.

- Na razie mam dwa punkty na liście: Lepsze kursy norweskiego i więcej miejsca na katolickich mszach, mówi Solberg.

Kursy norweskiego to odpowiedź, która powtarza się również w Ulven.

- Musimy nauczyć się ustnego norweskiego, nie tylko pisemnego, mówi Katarzyna Słabowska Wachowiak. Jest nauczycielką i jej wykształcenie zostało uznane w Norwegii. Teraz pozostaje tylko nauczyć się norweskiego.

Łatwiej

Artur Barański ma nadzieję, że lepsza znajomość norweskiego pomoże mu znaleźć nową pracę. Wcześniej pracował w hotelu w dzielnicy Økern.

- Ale teraz nie ma tam już wolnych miejsc, opowiada.

Nav wysłał w sumie 225 Polaków na 19 kursów, które do tej pory odbyły się w Reaktorskolen.

W zeszłym tygodniu Fafo opublikowało badanie, z którego wynika, że prawie połowa Polaków w Oslo pozostaje bez pracy. W kantynie, przy samosach i rosole, Solberg mówi, że te liczby stanowią ogromne wyzwanie.

- Ponieważ zmniejszyła się aktywność w branży budowlanej, ważne jest aby ludzie znaleźli pracę w innych branżach. Widzimy mianowicie, że niewielu wraca do Polski. Jeśli nie zajmiemy się tym teraz, stanie się to dużo większym wyzwaniem społecznym za dziesięć-piętnaście lat, mówi.

- Te kursy są dla osób zarejestrowanych się w urzędzie pracy. Co z ukrytym bezrobociem?


- Nav jest otwarty na możliwość udostępnienia kursów nie tylko osobom na zasiłku dla bezrobotnych. Poza tym uważam, że powinniśmy skorzystać z wiedzy, którą posiada polskie środowisko. Mam nadzieję, że źródłem inspiracji będzie dla mnie wizyta w Polskim Klubie w Oslo, mówi Solberg.


- Høyre nagle interesuje się Polakami, bo wśród nich może znaleźć wyborców?


- Nie. Ja zawsze interesowałam się polityką integracyjną i tymi, którzy byli przez nią zaniedbywani, mówi dawna minister rozwoju regionalnego.


Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok