Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
2
Alkohol jest bardziej niebezpieczny niż heroina


Foto: stock photo
Alkohol jest bardziej szkodliwy niż niektóre twarde narkotyki, takie jak heroina czy kokaina, jeśli wziąć pod uwagę także jego wpływ na społeczeństwo - uważają autorzy badania opublikowanego w prestiżowym brytyjskim piśmie medycznym "Lancet".

Badania naukowców zostały skrytykowane przez brytyjskich polityków. Niektórzy z nich jeszcze przed opublikowaniem raportu kwestionowali o jego wiarygodność. Wielu z nich uważa, że rząd brytyjski musi zmienić kryteria tego, jak zostały ocenione narkotyki.

W publikacji poświęconej wynikom badania, przeprowadzonego przez Niezależną Komisję Naukową ds. Narkotyków (ISCD), oceniono, że "obecne systemy klasyfikacji narkotyków mają niewielki związek z ich rzeczywistą szkodliwością", a "legalne narkotyki są co najmniej tak samo szkodliwe jak nielegalne, jeśli nie bardziej".


Profesor David Nutt z Uniwersytetu w Bristolu, twierdzi, że nawet heroina i crack (krystaliczna forma kokainy) sieją mniejsze spustoszenie w organizmie człowieka niż napoje wysokoprocentowe. W specjalnym raporcie przygotowanym razem z innymi naukowcami umieścił ranking używek, które najbardziej destrukcyjnie wpływają na ciało i psychikę człowieka.

Heroina, kokaina czy metamfetamina to narkotyki najczęściej prowadzące do śmierci, ale jeśli wziąć pod uwagę skutki społeczne, najbardziej niebezpieczny jest alkohol. W skali od 0 do 100 uzyskał on 72 pkt, podczas gdy kolejna na liście heroina - 55, a kokaina - 54. Dużo niższe miejsca zajęły marihuana, ecstasy czy LSD.


Na pierwszym miejscu znalazł się alkohol, na drugim heroina, a zaraz za nią kokaina. Przygotowując ranking specjaliści brali pod uwagę wiele czynników m.in. liczbę zgonów spowodowanych przez poszczególne używki, szybkość uzależnienia się od nich oraz negatywny wpływ na psychikę i rozwój umysłowy. Poza tym profesor Nutt analizował także straty materialne oraz urazy fizyczne spowodowane w wyniku ich spożycia oraz wpływ na życie osobiste osób od niż uzależnionych.

Jak do tej pory a
alkohol i papierosy nie znalazły się liście sklasyfikowanych przez rząd brytyjski niebezpiecznych używek.

Źródła: Guardian, BBC, Associated Press


Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Jerzy KIESZEK

06-11-2010 18:57

czy ktos wie co grozi za jazde po pijanenu wpadlem do rowu nikt nieucierpial tylko ja i samochód

BiZi Z Wlochaczewa

06-11-2010 00:06

tyle za panstwo trzepie kase naakcyzie i ma w dupie spoleczenstwo, niech sie rozpija, powinni uznac alkohol za narkotyk, rowniez tyton, tez uzaleznia....

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok