Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Blogi

„Szkoda, że w Polsce nie mamy tak radosnego święta.” O obchodach Święta Konstytucji w Norwegii

Jacek Zduńczyk

16 maja 2016 13:13

Udostępnij
na Facebooku
28
„Szkoda, że w Polsce nie mamy tak radosnego święta.” O obchodach Święta Konstytucji w Norwegii

Obchody w Drammen uświetniają pokazy tańca folklorystycznego. Jacek Zduńczyk

Jutro w Norwegii Święto Konstytucji. Odbędą się dziecięce pochody, Norwegowie włożą tradycyjne stroje, wszędzie powiewać będą norweskie flagi. „Szkoda, że w Polsce nie mamy tak radosnego święta” – mówią Polacy, którzy mieszkają w Norwegii.

Dlaczego świętują?

Co właściwie świętuje się tego dnia w Norwegii? Czas na krótką lekcję historii.

Norwegowie przez długie lata, bo od 1397 roku, związani byli unią personalną z Danią. Unia przerodziła się w całkowitą zależność od silniejszego sąsiada. W okresie napoleońskiej zawieruchy wojennej Dania zawiązała sojusz z Napoleonem. Szwecja w 1812 roku poparła koalicję antynapoleońską, i wzięła udział w walkach przeciwko Napoleonowi. Po przegranej wielkiego wodza, w nagrodę za pomoc zbrojną, Szwecja otrzymała Norwegię jako rekompensatę za straconą na rzecz Rosji Finlandię. Norwegowie nie chcieli, by inne państwa podejmowały ważne dla nich decyzje, więc 17 maja 1814 roku uchwalili w Eidsvoll konstytucję, która określała Norwegię krajem niepodległym. Królem został książę Christian Frederik, dotychczasowy namiestnik z ramienia króla duńskiego. Oczywiście Szwedzi nie zgodzili się na takie rozwiązanie, ich wojska wkroczyły do Norwegii, i pokonały Danię. Władca Szwecji uznał nową norweską konstytucję, wprowadził też unię personalną Szwecji z Norwegią jako dwóch równorzędnych krajów. Całkowitą niepodległość Norwegia uzyskała dopiero w 1905 roku. Tak w ogromnym skrócie wygląda geneza majowego święta.

Pokojowe święto

Norweskie dzieci maszerują w pochodach już od około 150 lat. Co ciekawe, początkowo mogły w nich uczestniczyć jedynie chłopcy. Dziewczynki dopuszczono po raz pierwszy do uroczystego świętowania pod koniec XIX wieku. Dziecięcy pochód stanowi najważniejszą część obchodów majowego święta. Norwegowie są dumni z tego, że ich Narodowy Dzień ma pokojowy charakter i jest wolny od parad wojskowych i defilad.

Świętowanie w strojach ludowych

– Siedemnastego maja świętujemy uchwalenie konstytucji – mówi Kate Hennum, która odziedziczyła swój strój ludowy po matce.

– Tego dnia wszyscy ubieramy się w odświętne ubrania, i idziemy na pochód, któremu towarzyszą szkolne orkiestry. Osoby, które posiadają strój ludowy, zakładają go. Wszyscy wywieszają też flagi narodowe. Świętujemy we wszystkich miastach i miasteczkach. Norwegowie, którzy mieszkają poza krajem, również obchodzą to wielkie święto. Po pochodzie całe rodziny udają się do restauracji na świąteczny obiad bądź grillują w domu. Wiele osób odwiedza wesołe miasteczka – dodaje.

Stroje ludowe, tzw. bunady, chętnie noszą zarówno osoby dorosłe, jak i młodzież oraz dzieci. Stroje często przekazuje się z pokolenia na pokolenie. Najstarsze bunady mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy koron. Podobnie jak w Polsce poszczególne regiony kraju mają swoje własne wzory i barwy.

„Świętujemy wolność tak jak Polacy”

Diana, Amerykanka o norweskich korzeniach, która obecnie mieszka w Norwegii, również co roku obchodzi majowe święto.

– To bardzo ważny dzień dla całej Norwegii, może nawet najważniejszy – mówi. – W czasie drugiej wojny światowej nie wolno było organizować dziecięcych pochodów, nie wolno było też wywieszać norweskich flag. 17. maja to święto wolności. Moja córka mieszka na Florydzie, i również obchodzi je tam wraz z innymi rodakami. Nigdy nie zapomnę jej widoku, gdy jechała konno w pochodzie, w narodowym norweskim stroju, bez butów, bo było bardzo gorąco. Ważne jest, abyśmy pamiętali, skąd pochodzimy, gdzie są nasze korzenie, kim jesteśmy. Wy, Polacy, jesteście podobni do nas. Też obchodzicie swoje narodowe święto w Stanach, jesteście tam widoczni może nawet bardziej niż my.

Polsko-norweskie świętowanie

Polacy, którzy mieszkają na stałe w Norwegii, aktywnie włączają się w obchody majowego święta, wywieszają przed domami norweskie flagi, niekiedy wspólnie z polskimi.

– Wywieszam norweską flagę co roku – mówi Hanna Brzozowska z Sylling, Polka, która na stałe mieszka w Norwegii – To wyraz szacunku dla kraju, w którym mieszkam. Pokazujemy, że utożsamiamy się z Norwegami. 17. maja nie znaczy dla nas to samo, co dla Norwegów, bo to jest przecież ich święto. Staramy się zaznaczyć jakoś naszą odrębność, choćby przez założenie polskiego stroju ludowego. Pochodzę z kujawsko-pomorskiego i przymierzam się do zakupu regionalnego stroju. Kobiecy kosztuje około trzech tysięcy złotych, tyle samo męski. Moja koleżanka wyszła za Norwega. Ona zakłada siedemnastego maja strój polski, a on norweski. Muszę przyznać, że bardzo podoba mi się sposób świętowania Norwegów. Ogromna ilość flag, młode dziewczyny noszące z dumą strój ludowy, i ta wszechobecna spontaniczna radość. Szkoda, że w Polsce nie mamy tak radosnego święta.
Kate Hennum prezentuje strój ludowy, który należy do jej matki Marii.
Kate Hennum prezentuje strój ludowy, który należy do jej matki Marii.
Fot. Jacek Zduńczyk
Ozdobą stroju kobiecego są m.in. bogato zdobione torebki.
Ozdobą stroju kobiecego są m.in. bogato zdobione torebki.
Fot. Jacek Zduńczyk
Obchody w Drammen uświetniają pokazy tańca folklorystycznego.
Obchody w Drammen uświetniają pokazy tańca folklorystycznego.
Fot. Jacek Zduńczyk
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


X Y

22-05-2016 10:06

Radosne swieto? Jest czego zazdroscic, polowa nie wie co swietuje, gadaja o jakims swiecie krola. Wiekszosc cieszy sie ze jest cieplo, jest wolne i zielone swiatlo zeby ez pardonu uchlac sie ja swynie.

Dorota Hansen

19-05-2016 08:31

Radosne swieta w Polsce?
Juz samo slowo \"radosc\" wzbudza nieprzyzwoite asocjacje wsrod przedstawicieli narodu meczennikow z wyboru.
Zycie jest zbyt krotkie, aby je spedzac na radosnym swietowaniu czegokolwiek.

Jedynie smutek, samobiczowanie sie, asceza i lzy potrafi wprowadzic meczennikow z wyboru w dobry humor.

Prawdziwy meczennik?
Praw­dzi­wy męczen­nik to ten, ktore­mu i te­go ty­tulu odmawiaja.

chart

17-05-2016 21:05

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
andrzej32

17-05-2016 17:58

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
chart

17-05-2016 17:16

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
andrzej32

17-05-2016 16:50

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
chart

17-05-2016 16:35

za komuny w polskiej TV oglądałem urywek filmu ze sceną
w oflagu niemiecki oficer do polskiego
jak Niemcy pracowali i robili czołgi to Polaki balowali i pili wódkę
w których to niby latach w Europie panował spokój
a to mniejsze obawy w kilku krajach starej unii wzbudzało wpuszczenie hołoty ze wschodu do środka, szczególnie w Europie niemieckojęzycznej

Ok masz rację , sami jesteśmy sobie winni . Jesteśmy z rozwojem kulturowym daaaaaaaleko za większością Europy .Ale czy ty i ja jesteśmy temu winni tak jest ,masz na to lekarstwo bo ja nie .Jedyna nadzieja w czasie .

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok