Biznes i gospodarka

Złe wieści na koniec sierpnia. Kryzys korony norweskiej pogłębia się

Emil Bogumił

28 sierpnia 2023 16:30

Udostępnij
na Facebooku
3
Złe wieści na koniec sierpnia. Kryzys korony norweskiej pogłębia się

Po chwilowym wzmocnieniu korony norweskiej w lipcu nie ma już śladu. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Po chwilowym wzmocnieniu korony norweskiej nie ma już śladu. Po odbiciu się od dna w połowie lipca, trend spadkowy waluty utrzymuje się. Część ekonomistów przewiduje, że jedyną szansą na poprawę sytuacji jest znaczne podniesienie stóp procentowych. W obecnych warunkach działania finansistów mogłyby negatywnie wpłynąć na społeczeństwo.
28 sierpnia za jednego dolara płacono w kraju fiordów średnio 10,73 NOK. To o 0,78 NOK więcej niż 13 lipca. Trend wzrostowy zaobserwowano 6 lipca i utrzymał się przez tydzień. Od tamtego momentu korona norweska zmierza w kierunku poziomu 11,00 NOK za jednego dolara oraz 12,00 NOK za każde kupione euro. Obecnie za europejską walutę płaci się średnio 11,60 NOK. 

Kurs korony norweskiej utrzymuje stabilny poziom wobec złotówki. 28 sierpnia wynosił średnio 1,00 PLN – 2,59 NOK. Przedział 2,58-2,60 NOK utrzymuje się od 11 sierpnia.

Wyższe stopy procentowe ostatnią deską ratunku?

Øistein Røisland, dyrektor departamentu polityki monetarnej Norges Bank, wraz z czołowymi ekonomistami Norwegii opublikowali artykuł dotyczący obecnej sytuacji finansowej Norwegii. Zwrócili w nim uwagę, że stłumienie inflacji i umocnienie kursu będzie możliwe w sytuacji znacznego podniesienia stóp procentowych. Działania miałyby przynieść także korzyść obywatelom, w postaci poprawy jakości życia po trwającym od kilkunastu miesięcy kryzysie. Dodali jednak, że w obecnej sytuacji prawnej podwyżka stóp procentowych miałaby także negatywne skutki. Do najważniejszych należałyby spadek aktywności gospodarczej oraz wzrost kosztów kredytowych. Przyznali jednak, że można ich uniknąć. Rządzący mogą zabezpieczyć mieszkańców Norwegii i krajową gospodarkę poprzez m.in. modyfikację systemu podatkowego lub wprowadzenie innych środków zaradczych, twierdzą ekonomiści.
Przewidywania ekonomistów wskazują, że stopa procentowa będzie podnoszona częściej i do wyższego poziomu, niż wskazują obecne prognozy Norges Bank.

Przewidywania ekonomistów wskazują, że stopa procentowa będzie podnoszona częściej i do wyższego poziomu, niż wskazują obecne prognozy Norges Bank.Fot. materiały prasowe Norges Bank

17 sierpnia Norges Bank podwyższył główną stopę procentową do poziomu 4,0 proc. Jesienią spodziewana jest kolejna podwyżka, do co najmniej 4,25 proc. To dwunasta podwyżka stóp procentowych od września 2021 roku. Jak informują ekonomiści, sytuacja doprowadziła do wyraźnego spowolnienia gospodarki. Pogorszyły się także wyniki na rynku kredytowym. Ida Wolden Bache – prezeska Norges Banku – przyznała, że decyzje na temat kolejnych podwyżek jeszcze nie zapadły. Będą uzależnione od wskaźnika inflacji, kursu korony norweskiej oraz ewentualnego spowolnienia gospodarki krajowej.

Przeczytałeś kolejną część cyklu walutowego MojejNorwegii. Artykuły dotyczące korony norweskiej ukazują się na portalu w każdy poniedziałek.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Bogii/Bogii

29-08-2023 16:55

Kopa w dupę zawsze dostają najbiedniejsi.

Viking V

29-08-2023 16:15

Hahaha

akwatomek

28-08-2023 18:27

Najlepiej wydymac kredytobiorcow

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok