Biznes i gospodarka

Zakaz sprzedaży alkoholu z sądowym finałem. Rząd wypłaci odszkodowania?

Emil Bogumił

14 stycznia 2022 09:12

Udostępnij
na Facebooku
1
Zakaz sprzedaży alkoholu z sądowym finałem. Rząd wypłaci odszkodowania?

Już w momencie wprowadzenia obostrzeń przedsiębiorcy negatywnie oceniali krajowy zakaz. Fot. Pixnio

SMB Norge, stowarzyszenie zrzeszające małych i średnich przedsiębiorców, postanowiło złożyć pozew do sądu. Sprawa dotyczy wprowadzonego w grudniu zakazu sprzedaży alkoholu w lokalach gastronomicznych. Organizacja będzie domagała się zwrotu utraconych przez restauracje i bary dochodów.
Reklama
Jeszcze w grudniu SMB wysłało list otwarty do premiera, ministra finansów, ministra handlu i minister zdrowia. Członkowie organizacji domagali się wskazania odpowiednich podstaw, które wpłynęły na decyzję o wprowadzeniu restrykcji. Brak lub wskazanie niesatysfakcjonującej odpowiedzi miał znaleźć finał w sądzie. – Podjęto decyzję, że organizacja jest upoważniona do złożenia pozwu sądowego. Tylko w przypadku utraconych dochodów mówimy tu o dużych kwotach – poinformowało 11 stycznia SMB Norge.

Dialog z rządem zakończył się fiaskiem

O zniesienie zakazu apelowali także politycy partii opozycyjnych oraz samorządowcy. W drugiej grupie znalazły się osoby związane z rządzącą Partią Pracy oraz Centrum. Odpowiedni wniosek trafił także do Stortingu. 6 stycznia odrzucono go większością głosów. W sprawę najbardziej zaangażowała się Partia Postępu (FrP) oraz Zieloni (MDG). Deputowani wskazywali, że utrzymanie zakazu doprowadzi do pogorszenia trudnej sytuacji norweskich przedsiębiorców.
Krajowy zakaz serwowania alkoholu wprowadzono 15 grudnia.

Krajowy zakaz serwowania alkoholu wprowadzono 15 grudnia.Fot. stock.adobe.com/standardowa/Isabella

Jak informuje SMB Norge, jeśli sąd wskaże, że decyzja norweskiego rządu o wprowadzeniu restrykcji była błędem, następnym krokiem będzie rozważenie wspierania przedsiębiorców w zakresie odzyskiwania odszkodowań, które powinny zrekompensować utracone w ciągu ostatniego miesiąca dochody. Minister zdrowia Ingvild Kjerkol, pytana o ewentualną wysokość nawiązki, przyznała, że rząd nie dokonał obliczeń, które pozwoliłyby określić wysokość strat poniesionych przez lokale gastronomiczne.
W niedzielę 9 stycznia minister finansów Trygve Slagsvold Vedum (Partia Centrum) poinformował, że rząd zrezygnuje z ogólnokrajowego zakazu serwowania alkoholu w lokalach gastronomicznych. Rada Ministrów 13 stycznia przychyliła się do apeli przedsiębiorców i części samorządowców. Puby, restauracje czy bary od 14 stycznia mogą sprzedawać swoim gościom alkohol - jest jednak warunek - tylko do godziny 23, a trunki muszą być serwowane do stołu. Goście muszą zakończyć spożywanie do godz. 23.30.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


MiroMaro

14-01-2022 10:28

następnym krokiem będzie wypłacenie odszkodowań za bezpodstawną i nielegalną kwarantannę

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram