Biznes i gospodarka

Wszystko dopięte na ostatni guzik? Obniżka stóp procentowych jednak nie tak pewna

Emil Bogumił/ MP

11 marca 2025 13:15

Udostępnij
na Facebooku
Wszystko dopięte na ostatni guzik? Obniżka stóp procentowych jednak nie tak pewna

Kredytobiorcy mieli odpocząć, a... ponownie będą mieli powody do obaw. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Na początku roku wszystko wskazywało na to, że Norges Bank w marcu dokona cięcia stóp procentowych. W styczniu bank centralny zapowiedział, że decyzja ta jest wysoce prawdopodobna. Nagły wzrost inflacji w lutym wywołał wątpliwości wśród ekspertów dotyczące realności tego scenariusza.
Mimo niepewności co do decyzji Norges Banku, niektóre instytucje finansowe już zdecydowały się na obniżkę oprocentowania kredytów hipotecznych. Nordirekte, należący do Skagerrak Sparebank, ogłosił redukcję o 0,25 punktu procentowego na trzy tygodnie przed marcowym posiedzeniem banku centralnego. Dyrektor banku Helge Bjørbæk wyjaśnił, że spadek stóp rynkowych w ostatnich miesiącach pozwolił im na podjęcie takiej decyzji.

Podobnie postąpił Nybygger, cyfrowa marka należąca do Sparebanken Øst, która zapowiedziała obniżkę oprocentowania kredytów hipotecznych o 0,19 punktu procentowego od 27 marca. Markedsdirektør Ole Sivertsen podkreślił, że decyzja ta wynika z oczekiwań na dalszy spadek stóp procentowych i chęci zaoferowania klientom korzystniejszych warunków.

Inflacja i sytuacja geopolityczna na niekorzyść

Decyzja Norges Banku dotycząca stóp procentowych będzie uzależniona od inflacji i ogólnej sytuacji gospodarczej. Inflacja w Norwegii wzrosła w lutym do 3,6 proc., a korygowana inflacja bazowa osiągnęła poziom 3,4 proc.. Cel banku centralnego to utrzymanie inflacji na poziomie 2,0 proc. rocznie. Wzrost stóp procentowych może ograniczyć konsumpcję, zmniejszając presję cenową i stabilizując gospodarkę.

Decyzje podejmowane przez Norges Bank są również uzależnione od sytuacji na rynkach międzynarodowych. Zwiększenie wydatków publicznych w Europie, związany m.in. z inwestycjami w obronność, może prowadzić do wzrostu wynagrodzeń i inflacji. Rynki finansowe reagują na te zmiany podniesieniem stóp procentowych. Niepewność wynikająca ze sposobu prowadzenia polityki gospodarczej przez Donalda Trumpa i ewentualne zmiany w polityce handlowej USA mocno wpływają na globalną sytuację ekonomiczną.
Medialne plotki o obniżeniu stóp procentowych trwają od wielu miesięcy.

Medialne plotki o obniżeniu stóp procentowych trwają od wielu miesięcy.Fot. materiały prasowe Norges Bank

Spadki na amerykańskiej giełdzie, które miały miejsce w ubiegłym tygodniu, wczoraj przybrały na sile. Zaufanie uczestników rynku do „opcji Trumpa” maleje. Duże nadzieje pokładano w teorii, że prezydent USA traktuje giełdy jak żywą sondę i że w związku z tym wycofa się ze swojej drastycznej polityki (wysokie cła, cięcia w sektorze publicznym i konfrontacja z byłymi sojusznikami), jeśli rynki zareagują silnie negatywnie.
Dodatkowymi czynnikami wpływającymi na decyzje banku centralnego są niskie bezrobocie oraz rosnące wynagrodzenia. Prognozuje się, że pensje będą rosły szybciej niż inflacja, co może prowadzić do dalszego wzrostu cen. Decyzja Norges Banku w sprawie stóp procentowych zostanie ogłoszona 27 marca.

Eksperci jednak sceptyczni

W związku z gwałtownym wzrostem wskaźnika cen konsumpcyjnych DNB Markets zmienił swoją prognozę dotyczącą długo oczekiwanej obniżki stóp procentowych przez Norges Bank. DNB uważa, że ​​pierwsze cięcie zostanie przełożone na jesień. – Obniżka w marcu wisi na włosku po wczorajszych danych o inflacji – stwierdza DNB Markets w porannym raporcie z 11 marca.
Eksperci DNB zmienili prognozę i zakładają, że Bank Centralny Norwegii pozostawi stopy procentowe bez zmian 27 marca i data pierwszej obniżki zostanie przesunięta na jesień, a dokładniej na wrzesień.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok