Vistal Gdynia na granicy bankructwa: Norwegia martwi się o wspólne projekty Biznes i gospodarka
Monika Pianowska 10 października 2017
13:00

Vistal Gdynia na granicy bankructwa: Norwegia martwi się o wspólne projekty

1
Skomentuj
Most w Norwegii. pixabay.com/ fot.vbernhard/ CC by 0
Zarząd spółki Vistal Gdynia SA złożył do Sądu Rejonowego w Gdańsku wniosek o ogłoszenie upadłości. Poinformował o tym, jak również o otwarciu postępowania sanacyjnego, w komunikatach prasowych z 3 i 5 października.
Jednocześnie o sytuację finansową Vistalu i jej wpływ na przyszłość projektów realizowanych wspólnie z gdyńską grupą martwią się norweskie spółki. Norweski Zarząd Dróg (Statens Vegvesen) uspokaja z kolei, że nawet bankructwo polskiego dostawcy nie spowoduje opóźnień w planowanej budowie mostów.
Reklama

Norweskie mosty bez polskiego udziału

Spółka Vistal Gdynia SA to producent specjalistycznych konstrukcji stalowych. Od kilku lat dostarcza stal również na rynek skandynawski i realizowała kilka wiodących projektów drogowych na terenie Norwegii. Obecnie jest zaangażowana w budowę przeprawy mostowej nad rzeką Taną w Finnmarku (na trasie E6) oraz połączeń wyspy Bjarkøy w regionie Troms.
Według portalu bygg.no, o kryzysie Vistalu zostali już poinformowani przedstawiciele Norweskiego Zarządu Dróg. Zdaniem koordynatora projektów drogowych na Bjarkøy, Hansa-Arnego Hauglanda, zaistniała sytuacja martwi wykonawcę zaplanowanych połączeń z wyspy – Implenia / Norbridge. Firma pracuje obecnie nad znalezieniem zastępstwa w dostawie stali, żeby projekt został realizowany płynnie i bez strat na jakości.
Most nad Taną ma natomiast powstać we współpracy z HAK Entrepreneur i Vistalem, na mocy wygranego kontraktu o wartości 333 milionów koron. Wykonawcy i w tym przypadku zapewnili, że dołożą starań, aby przeprawa mostowa została otwarta na czas, czyli jesienią 2019 roku, nawet bez udziału polskiej firmy.
Zarządcy ze Statens Vegvesen w komunikacie prasowym z października potwierdzili, że są świadomi problemów spółki, jednak realne konsekwencje rozwiązania współpracy z Vistalem będzie się dało oszacować dopiero w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Milionowe straty

Grupa Vistal w I półroczu 2017 r. odnotowała niższe o 43 proc. przychody ze sprzedaży, a na poziomie zysku brutto ze sprzedaży – stratę w wysokości 99,4 mln. Według informacji prasowej ze strony Vistalu istotny wpływ na pogorszenie sytuacji finansowej firmy miały niekorzystne warunki rynkowe, m.in. dekoniunktura na rynku budownictwa konstrukcji Offshore, wzrost cen materiałów i usług budowlanych.

W dniu 28 września 2017 r. zarząd spółki zdecydował o złożeniu do sądu wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego, a tydzień później o ogłoszenie upadłości 6 spośród 10 operacyjnych spółek zależnych. Złożenie wniosku wiąże się z dynamicznie zmieniającą się sytuacją i ma na celu zabezpieczenie interesu Vistal Gdynia, jej akcjonariuszy oraz ogółu wierzycieli.
Źródła: vistal.pl, bygg.no, altaposten.no, ifinnmark.no
Gość
Wyślij
Dodaj zdjęcie
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
janusz janusz
janusz janusz 10-10-2017 18:00

Erna Solberg opowiada się za utrzymywaniem kursu korony na tym dzisiejszym poziomie a jest on pomniejszony o około 10 procent w porównaniu z okresami poprzednimi. Nie tylko zaopatrzenie w stal , ale wiele innych rzeczy importowanych do Norwegii stało sie chwilowo nieopłacalne.

14
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas