Tańszy prąd, droższy transport: te ceny zmieniły się w ostatnich miesiącach Biznes i gospodarka
Monika Pianowska 24 stycznia 2020
14:34

Tańszy prąd, droższy transport: te ceny zmieniły się w ostatnich miesiącach

1
Skomentuj
Zgodnie ze statystykami SSB jedzenie staniało nie tylko w okresie bożonarodzeniowym i wielkanocnym. MN
Według najnowszego raportu Centralnego Biura Statystycznego (Statistisk sentralbyrå, SSB), podsumowującego wahania cen towarów i usług konsumpcyjnych w Norwegii, ich wskaźnik (Konsumprisindeksen, KPI) wzrósł w zeszłym roku o zaledwie o 2,2 proc. – to najmniej od roku 2012. Taki wynik indeks zawdzięcza taniejącemu prądowi i świątecznym promocjom na produkty spożywcze.
Gdyby wziąć pod uwagę ceny, od grudnia 2018 do grudnia 2019 zostały wywindowane o 1,4 proc., natomiast średnią zaniżył okres listopad-grudzień 2019. Wówczas bowiem spadły one o 0,3 proc., głównie za sprawą atrakcyjnych przedświątecznych ofert na jedzenie i napoje bezalkoholowe. W ich przypadku spadek wyniósł 1,9 proc. i zarazem powtórzył tendencję już 11 rok z rzędu. Zgodnie ze statystykami SSB jedzenie staniało nie tylko w okresie bożonarodzeniowym i wielkanocnym, ale jego spadające ceny obserwowano w 7 miesiącach 2019 roku, co świadczy o aktywności konkurencji na rynku.
Reklama
Ceny w Norwegii 2019.
Ceny w Norwegii 2019. MojaNorwegia

Pomogły farmy wiatrowe i pogoda

Jeśli natomiast chodzi o prąd, Norwegowie płacili za niego o 10,1 proc. mniej niż w 2018 roku. Dla porównania wówczas w skali dwunastu miesięcy odnotowano zmianę o 29,8 proc. na niekorzyść domowych budżetów w kraju fiordów. Tańszy prąd w 2019 to wynik rekordowych ilości energii wyprodukowanych przez farmy wiatrowe w regionie nordyckim, jak również sporej ilości deszczu.

W ostatnich latach obserwuje się w Norwegii powolny i nieznaczny wzrost cen wynajmu nieruchomości. Również w 2019 roku nie był on drastyczny – wyniósł mniej niż 2 proc. Zdaniem autorów raportu SSB przełożyły się na to trudności wynajmujących w znalezieniu odpowiedniego lokum, a także rywalizacja między właścicielami wynajmowanych mieszkań wynikająca z coraz większych wymagań lokatorów.
Ceny wynajmu lokali mieszkaniowych w Norwegii  według statystyk wzrastają stopniowo, ale nieznacznie.
Ceny wynajmu lokali mieszkaniowych w Norwegii według statystyk wzrastają stopniowo, ale nieznacznie. stock.adobe.com/licencja standardowa

Więcej kosztowały podróże

Odczuwalne dla norweskich portfeli mogły się okazać zmiany cen za usługi związane z transportem – zarówno drogowym, jak i kolejowym, lotniczym oraz morskim. Bilety na samolot, pociąg czy prom przyczyniły się do wzrostu wskaźnika CPI za 2019 rok, ponieważ mimo że normalne są w ich przypadku sezonowe fluktuacje, tym razem ceny wszystkich z nich poszybowały wyżej niż w 2018, a nawet 2016 roku.

Do usług, które w ostatnich dwunastu miesiącach stawały się droższe, poza transportem i wynajmem nieruchomości należałoby doliczyć usługi związane z gastronomią, jak również rozrywką i kulturą.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Roman Kowal
Roman Kowal 24-01-2020 18:04

Pisaliście kilka miesiecy temu ze ceny prądu wzrosną krótkotrwale 60 80 procent ze względu na brak opadów i wzrosły.W Bergen leje jak z rynny 4 miesiące a place dalej o te 60 80 procent więcej , wiec nie piszcie nieprawdy .

25
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas