Biznes i gospodarka

Statoil: norweski gaz jest atrakcyjny dla Polski

Redakcja

23 czerwca 2016 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Statoil: norweski gaz jest atrakcyjny dla Polski

Pod koniec roku zapadnie porozumienie w sprawie połączenia gazowego Polski z Norwegią. Fot. fotolia - royalty free

– Dostawy norweskiego gazu przyniosą korzyści dla Polski po okresie wysokich cen LNG – powiedział Peder Bjorland, wiceprezes ds. handlu w Statoil. Do końca roku zapadnie porozumienie dotyczące gazowego połączenia z Norwegią.
Peder Bjorland, wiceprezes ds. handlu w Statoil, na poniedziałkowej konferencji „LNG w Polsce i Europie 2016”, która odbyła się w Warszawie, przekonywał, że norweski gaz może być atrakcyjny dla Polski.

– Gaz staje się surowcem globalnym, a Statoil jest wiarygodnym dostawcą gazu. Przyniesie to korzyści dla Polski, jak i całej Europy po okresie wysokich cen LNG. Europa jest dla nas najważniejszym rynkiem. Elastyczność pozwala nam być konkurencyjnymi i podpisywać umowy w regonie Morza Bałtyckiego – powiedział Bjorland.

Statoil jest konkurencyjny?

Peder Bjorland stwierdził, że Statoil ma przewagę, jeśli chodzi o konkurencyjność obrotu hurtowego. Skutecznie dociera do każdego rynku. – Pod koniec tego tygodnia dostarczymy pierwszy transport do Świnoujścia. Norweski gaz jest konkurencyjny. Optymalizujemy koszty wydobycia oraz koszty transportu. Jesteśmy blisko największych odbiorców rynku.

Mimo to Bjorland zaznaczył, że Statoil, choć konkurencyjny na gazowym rynku, napotyka na ograniczenia infrastrukturalne. Dlatego też w krajach takich jak np. Polska, którym zależy na dywersyfikacji źródeł dostaw gazu, powinno się budować nowe projekty: terminale, rewersy czy interkonektory, które umożliwiają przesyłanie gazu ziemnego między państwami.

Przedstawiciel Statoila podkreślił też, że tylko jedna czwarta norweskich złóż gazu jest wykorzystywana. Bjorland stwierdził, że Norwegia przez następnych 20 lat jest w stanie utrzymać wydobycie gazu na dotychczasowym poziomie, podczas gdy w innych części Europy wydobycie spada.

Porozumienie gazowe pod koniec roku

Podczas poniedziałkowej konferencji pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski ogłosił, że do końca bieżącego roku zapadnie porozumienie w sprawie decyzji inwestycyjnej dotyczącej budowy połączenia Polski ze złożami gazu na szelfie norweskim.

Budowa takiego połączenia miałaby potrwać od trzech do czterech lat.

Naimski powiedział, że gaz przesyłany tym połączeniem ma zastępować po 2022 roku kontrakt z rosyjskim Gazpromem. Podkreślił także, że funkcjonujący od piątku terminal w Świnoujściu, a także planowane połączenie gazowe z szelfem norweskim to szansa na to, że w przyszłości w Polsce powstanie hub gazowy, który przyniesie korzyści również pozostałym krajom Europu Środkowej.

– Chcielibyśmy, by gaz, który do Polski będzie wchodził od północy, mógł być oferowany i przesyłany przez polski system transportowy do krajów na południe od Polski, do regionu środkowej Europy, by te kraje, które do tej pory są uzależnione od jednego dostawcy, miały możliwość wyboru – dodał.

Piotr Naimski wyjaśnił, że istotną kwestią dla budowy korytarza transportu gazu Północ-Południe jest źródło gazu. Tu wskazał właśnie szelf norweski jako źródło pozyskiwania dostaw.

„LNG w Polsce i Europie”

20 czerwca w Warszawie po raz piąty odbyła się konferencja „LNG w Polsce i Europie 2016. Nowy model rynku gazu”. Spotkanie poświęcono najważniejszym zagadnieniom rynku LNG, regionie Bałtyku i Europie Centralnej.   

Wydarzenie zbiegło się z pierwszą komercyjną dostawą LNG do portu w Świnoujściu.


Źródła: PAP, biznesalert.pl
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok