Biznes i gospodarka

Statnett w 2022 obniży czynsz sieciowy o 4 miliardy koron

Natalia Szitenhelm-Smeja

22 lutego 2022 15:00

Udostępnij
na Facebooku
Statnett w 2022 obniży czynsz sieciowy o 4 miliardy koron

W Norwegii w ciągu roku prąd podrożał o prawie 20 proc./zdjęcie ilustracyjne stock.adobe.com/standardowa/Gundolf Renze

Operator norweskiego systemu przesyłu energii elektrycznej odniósł w 2021 rekordowy zysk z handlu prądem. - Niezwykle wysokie przychody oznaczają, że od 1 kwietnia do końca roku ustalamy taryfę konsumpcyjną na zerowym poziomie - informuje Statnett. Oznacza to, że w 2022 norwescy konsumenci, a także sektor przemysłowy zaoszczędzą prawie 4 mld koron.
W komunikacie z 21 lutego Statnett informuje, że mimo wysokich cen prądu w Norwegii, handel energią elektryczną za granicą przyniósł w 2021 rekordowe dochody, bo 5,6 mld NOK, a wstępne prognozy wskazują, że w tym roku przychody będą jeszcze wyższe - osiągną minimum 7 mld koron. Dzięki ogromnym zyskom operator może obniżyć do zera taryfę konsumpcyjną. - Wysokie przychody z tzw. wąskich gardeł w nadchodzących latach pozwolą zapewnić taryfę niższą, niż oczekiwano, ponieważ pokrywają wydatki, które w innym wypadku musielibyśmy zebrać z tytułu czynszu z sieci - wyjaśnia Statnett.

Rynek energetyczny podzielony jest na obszary cenowe. Norwegia ma pięć obszarów cenowych, Szwecja ma cztery, a Dania dwa. Cena energii na danym obszarze jest ustalana przez giełdę energii (NordPool) dla każdej godziny dnia na podstawie podaży i popytu. Przychody z wąskich gardeł powstają, gdy energia jest przesyłana między obszarami o różnych cenach energii. Przychody z wąskich gardeł, które powstają w wyniku handlu energią z innymi krajami, tj. na połączeniach międzynarodowych, są dzielone w stosunku pół na pół pomiędzy Statnett i partnerów w sąsiednim kraju, natomiast przychody powstające w wyniku handlu energią pomiędzy obszarami cenowymi w Norwegii w całości przechodzą do Statnett.
~Statnett

Już w styczniu przychody z wąskich gardeł przekroczyły 1,4 miliarda NOK. Statnett obiecuje, że wszystkie zyski z tego tytułu zostaną z czasem wykorzystane do obniżenia taryfy.

Kryzys energetyczny

W połowie lutego władze zapowiedziały dalszą walkę z kryzysem energetycznym w kraju. Jak wynika z analizy Energi Norge, dostawcy energii elektrycznej, w krajach nordyckich płacono w 2021 roku średnio 63,15 øre za kilowatogodzinę. To najwyższa cena, jaką odnotowano w regionie od 20 lat.
W Norwegii w ciągu roku prąd podrożał o prawie 20 proc., co stanowiło główny czynnik wywołujący podwyżki cen w całym kraju

W Norwegii w ciągu roku prąd podrożał o prawie 20 proc., co stanowiło główny czynnik wywołujący podwyżki cen w całym kraju Źródło: stock.adobe.com/licencja standardowa

Na zapowiedzi Statnett reagują już dostawcy prądu. Energii Norge wytłumaczył, że przedsiębiorstwa energetyczne dostosują się do obniżenia taryfy. - Jedne obniżą czynsz sieciowy, inne podniosą go mniej, niż planowano - wyjaśnia Kristin H. Lind, dyrektor ds. sieci i systemu elektroenergetycznego w Energi Norge, cytowana w komunikacie prasowym.

statnett, energi norge
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok