Biznes i gospodarka

Spada popularność handlu transgranicznego. Norwegom nie opłacają się już zakupy w Szwecji

Emil Bogumił

25 maja 2023 18:50

Udostępnij
na Facebooku
1
Spada popularność handlu transgranicznego. Norwegom nie opłacają się już zakupy w Szwecji

Harryhandel cieszył się rosnącą popularnością po spadkach odnotowanych w okresie pandemii koronawirusa. Fot. Canva (zdjęcie poglądowe)

W okresie wielkanocnym spadło zainteresowanie harryhandlem, czyli wyjazdami zakupowymi do Szwecji. Te stały się mniej popularne przez wzgląd na warunki ekonomiczne. Poza Norwegią odnotowano wyższy wskaźnik inflacji. Spadła też wartość korony norweskiej.
Jak wylicza bank DNB, po jesiennym oraz zimowym wzroście popularności handlu transgranicznego, w kwietniu nastąpiło załamanie zainteresowania zakupami w Szwecji. W porównaniu z kwietniem 2019 roku wskaźniki spadły o:

  • 35 proc. w okresie wielkanocnym,
  • 23 proc. w skali całego miesiąca.

Analitycy nie biorą pod uwagę lat 2020-2022. Statystyki w podanym okresie zaburzone są przez ograniczenia przemieszczania się wywołane pandemią koronawirusa. Wzrost popularności harryhandlem po ponad dwóch latach przerwy nastąpił jesienią 2022 roku. Właściciele szwedzkich centrów handlowych przy granicy z Norwegią oceniali październik jako jeden z najlepszych miesięcy w historii obrotów.

Norwegów nie stać na zakupy w Szwecji?

Jak wylicza Ine Oftedahl, jeden z dyrektorów DNB, spadek zainteresowania handlem transgranicznym wiąże się przede wszystkim z czynnikami ekonomicznymi. Pierwszym z nich jest słabość korony norweskiej. Waluta osłabła wobec pozostałych środków płatniczych, również w stosunku do korony szwedzkiej. Nieopłacalność wyjazdów do Szwecji spotęgowała także inflacja. Ceny żywności u wschodniego sąsiada Norwegii wzrosły o ponad 20 proc. To ponad dwukrotnie więcej niż podwyżki alkoholu i tytoniu w kraju fiordów.
Za sprawą wyższych cen paliwa droższa stała się także podróż za granicę.

Za sprawą wyższych cen paliwa droższa stała się także podróż za granicę.Fot. stock.adobe.com/standardowa

Jak wynika z danych DNB, osoby decydujące się na zakupy w Szwecji pozostawiają w tamtejszych centrach handlowych podobne kwoty do odnotowywanych w poprzednich miesiącach. Spadła jednak liczba wyjazdów w celach zakupowych. Na handel transgraniczny Norwegowie decydują się rzadziej niż jesienią i zimą 2022 roku.

Źródła: Borsen, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


jacek lytaw

27-05-2023 18:39

Oplaca sie oplaca inaczej drogi i parkingi przy centrach nie bylyby przepelnione od aut z norweskimi nr rej . Zawsze to taniej

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok