Rynek i polska waluta nie chcą Nawrockiego? Tak zareagowały po pierwszej turze wyborów

Choć wpływ I tury na wskaźniki ekonomiczne nie okazał się duży, kluczowe będą nadchodzące dni. Fot. Canva (zdjęcie poglądowe)
Wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich zachęciły inwestorów do wyprzedaży polskich akcji. Na celowniku sprzedających znalazły się akcje kontrolowanych przez państwo gigantów, na czele z bankami PKO BP i Pekao. Pierwsza sesja tygodnia przyniosła wyraźne pogorszenie nastrojów na warszawskiej giełdzie.
W obliczu zaskakująco dobrego wyniku Karola Nawrockiego i wysokiego poparcia innych prawicowych kandydatów w pierwszej turze wyborów prezydenckich, prawdopodobieństwo wygranej Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyraźnie zmalało, wywołując niepokój wśród inwestorów. Krótko po starcie poniedziałkowego handlu indeks WIG20 zjechał blisko 1,5 proc.
Inwestorzy i polska waluta... nie chcą Karola Nawrockiego?
W przypadku pojawienia się sondaży, które nie będą wskazywać jednoznacznie na wygraną kandydata Koalicji Obywatelskiej, rynki mogą zacząć dyskontować zwiększoną szanse na scenariusz wygranej przedstawiciela PiS. W takim scenariuszu narośnie niepewność co do skali korzystania z prawa veta przez przyszłego prezydenta z ramienia PiS.
W przypadku powstania impasu politycznego na linii sejm-prezydent rosną z kolei szanse na przedterminowe wybory parlamentarne, które jak wskazują wyniki wczorajszej I tury z dużą szansą wygrałaby prawa strona sceny politycznej. Biorąc pod uwagę postulaty oraz program wyborczy PiS oraz Konfederacji można oczekiwać powrotu słabszych relacji na linii Warszawa-Bruksela.
W związku z utrzymującą się niepewnością, w naszej ocenie najbliższe dwa tygodnie mogą przynieść relatywnie słabszy performance krajowych akcji względem pozostałych rynków
Jako problem wskazali także ryzyko oceny instytucjonalnej kraju, w którym prezydent i rząd pochodzą z różnych obozów politycznych.
Druga tura wyborów prezydenckich w Polsce odbędzie się 1 czerwca. O 21:00 poznamy wyniki exit poll. Najprawdopodobniej, oficjalne wyniki wyborów Państwowa Komisja Wyborcza zaprezentuje w poniedziałek, 2 czerwca. Jak wynika z przekazu ekonomistów, jeśli w tych dniach wyniki będą wskazywać na zwycięstwo Rafała Trzaskowskiego, wskaźniki powinny wzrosnąć. Decydować ma jego proeuropejskość i większy liberalizm w porównaniu z Karolem Nawrockim.

To może Cię zainteresować