Biznes i gospodarka

Rozpoczyna się XXVI Forum Ekonomiczne w Krynicy. Po raz pierwszy w ramach "polskiego Davos" rusza Forum Polonijne

Redakcja

02 września 2016 19:38

Udostępnij
na Facebooku
Rozpoczyna się XXVI Forum Ekonomiczne w Krynicy. Po raz pierwszy w ramach

fotolia.com - royality free

Ponad 3 tysiące uczestników z ponad 50 krajów wymieni swoje poglądy dotyczące oceny aktualnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej na świecie podczas XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy (6-8 września). Temat przewodni tegorocznej konferencji „Europa w obliczu wyzwań – zjednoczeni czy podzieleni?”. Po raz pierwszy w historii „polskiego Davos” sprawy Polonii zajmą osobne miejsce.
Forum Ekonomiczne to przedsięwzięcie organizowane od ponad 20 lat. Co roku w Krynicy-Zdroju spotykają się politycy i przedsiębiorcy międzynarodowi, żeby omawiać zmieniające się warunki na świecie i palące problemy, przed którymi stoi Polska, region i świat.

Przyszłość Europy

W tym roku w kilkunastu ścieżkach programowych zaplanowanych jest 6 sesji plenarnych oraz ponad 150 paneli dyskusyjnych, wykładów i debat. Goście Forum m.in. podsumują warszawski szczyt NATO, odpowiedzą na pytania związane z przyszłością UE po Brexicie, przyjrzą się współpracy krajów Grupy Wyszehradzkiej, skomentują bieżącą sytuację na Ukrainie, a także omówią przyszłość stosunków Polski z Federacją Rosyjską.

W ramach tegorocznego Forum zostaną poruszone tematy związane z gospodarką. Goście konferencji będą poszukiwać skuteczne przepisy na rozwiązanie aktualnych wyzwań dla gospodarki światowej, przedyskutują przyszłość strefy euro, ocenią politykę energetyczną państw Europy Środkowej, a także odpowiedzą na pytanie, jak innowacyjne technologie zmieniają świat biznesu? Kwestie społeczne także są ważną częścią krynickich spotkań. W tym roku forumowicze szczególną uwagę poświęcą polityce prorodzinnej w naszym regionie, a także omówią szanse i zagrożenia dla UE związane z kryzysem migracyjnym.

Więcej dla Polonii

Wśród 150 tematów osobne miejsce zajmą kwestie dotyczące Polaków mieszkających i pracujących za granicą. Dyskusje na ten temat będą się toczyć wokół sześciu tematów: „Polityka państwa polskiego wobec Polonii i Polaków za granicą”, „Co jednoczy Polaków za granicą: Kościół, język, kultura?”, „Rola Polonii i Polaków za granicą w kształtowaniu wizerunku Polski”, „Pomysł na sukces za granicą. Sukces Polonii sukcesem Polski”, „Emigracja zarobkowa – szansa czy zagrożenie?” oraz „Aktywność polskich samorządów na arenie międzynarodowej. Współpraca transgraniczna”.

Debacie przysłuchiwać się będą uczestnicy z całego świata, a gościem specjalnym Forum będzie Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, który przedstawi propozycję kierunków działań Senatu na rzecz Polonii i Polaków za granicą w latach 2017–2019. W 2016 roku środki na ten cel, w wysokości 60,5 mln zł, powróciły z budżetu Ministerstwa Spraw Zagranicznych do budżetu Kancelarii Senatu, W przyszłym roku Senat przeznaczy 75 mln zł na ten cel.
Udział w wydarzeniu zapowiedzieli między innymi: Marszałek Sejmu RP – Marek Kuchciński, Minister Rozwoju – Mateusz Morawiecki, wysocy przedstawiciele organów Unii Europejskiej i państw członkowskich, a także reprezentanci świata biznesu, m.in. Prezes PKO Banku Polskiego Zbigniew Jagiełło, Prezes PZU Michał Krupiński, Prezes Grupy LOTOS Robert Pietryszyn oraz Prezes Banku BGŻ BNP Paribas Tomasz Bogus.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich oraz ponad 100 firm i organizacji pozarządowych. Głównym partnerem Forum Ekonomicznego jest Województwo Małopolskie.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok