Biznes i gospodarka

Rosja jak Polska i Norwegia. Bank Światowy podał najnowsze dane

Emil Bogumił

08 lipca 2024 13:09

Udostępnij
na Facebooku
1
Rosja jak Polska i Norwegia. Bank Światowy podał najnowsze dane

Rosja dołączyła do grona państw, do którego Polska należy od 2009 roku. Fot. Canva (zdjęcie poglądowe)

Bank Światowy awansował Rosję do grona państw o wysokich dochodach, wynika z najnowszych danych instytucji. To najwyższa klasyfikacja ze wszystkich możliwych. Już wcześniej w grupie znalazły się Polska i Norwegia.
Rosja dołączyła do grona państw, w których znajdują się Polska i Norwegia 1 lipca 2024 roku. Co roku, o tej samej porze roku, Bank Światowy aktualizuje ranking poziomu dochodów państw. Instytucja uznała, że na podstawi danych za 2023 rok Federację Rosyjską należy umiejscowić w grupie o najwyższych dochodach. Wzrost gospodarczy kraju napędzany jest działaniami wojennymi.

Z danych płynących ze Wschodu wynika, że rosyjska gospodarka wojenna doprowadziła m.in. do wzrostu obrotów handlowych o siedem proc., aktywności w sektorze finansowym o 6,6 proc. oraz aktywności w sektorze budowlanym o 3,6 proc. Realne PKB Federacji Rosyjskiej wzrosło w 2023 roku o 3,6 proc.
Awans do grona państw o średnio-wysokich dochodach odnotowała Ukraina. Wszystko za sprawą wzrostu działalności budowlanej o 24,6 proc. oraz wzrostu wydatków inwestycyjnych o 52,9 proc.

Awans do grona państw o średnio-wysokich dochodach odnotowała Ukraina. Wszystko za sprawą wzrostu działalności budowlanej o 24,6 proc. oraz wzrostu wydatków inwestycyjnych o 52,9 proc.Fot. Canva

Polska i Norwegia okiem Banku Światowego

Ranking dochodu państw publikowany jest od 1987 roku. W pierwszej edycji zestawienia najwyższą notę otrzymały m.in. Norwegia i pozostałe kraje nordyckie, USA, Kanada, Australia i państwa Europy Zachodniej. Polska postrzegana była wówczas jako kraj o średnio-niskich dochodach. Państwem z łatką średnio-wysokich dochodów stała się w 1996 roku. 13 lat później dołączyła do kategorii najwyższych dochodów.
Dane Banku Światowego za 2023 rok.

Dane Banku Światowego za 2023 rok.Il. Bank Światowy

Publikując dane za 2023 rok Bank Światowy podniósł klasyfikację siedmiu państw. Obniżono oceny dla Zachodniego Brzegu oraz Strefy Gazy. Oba obszary ucierpiały gospodarczo w wyniku trwającej wojny pomiędzy Izraelem i Hamasem.

Źródła: Bank Światowy, Obserwator Gospodarczy, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


kotadolf .

4 dni temu

Z tym, ze:
Rosja to mocarstwo
Polska to Niemiecka kolonia
Norwegia to 'kolos na glinianych nogach'

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok