Biznes i gospodarka

Rekordowy kwartał norweskiego eksportu ryb. Kraj fiordów zarobił 34 miliardy koron

Monika Pianowska

12 kwietnia 2022 17:00

Udostępnij
na Facebooku
Rekordowy kwartał norweskiego eksportu ryb. Kraj fiordów zarobił 34 miliardy koron

Wzrost wartości eksportu był największy w przypadku Stanów Zjednoczonych. stock.adobe.com/ fot. Tada Images/ tylko do użytku redakcyjnego

Wartość eksportu norweskich ryb i owoców morza gwałtownie wzrosła w pierwszym kwartale tego roku w porównaniu z analogicznym okresem 2021 i nigdy wcześniej nie była większa. W styczniu, lutym i marcu Norwegia sprzedała za granicę morskie towary za rekordowe 34 miliardy koron, co stanowi wzrost o 22 proc. (czyli 6,2 miliarda koron) od pierwszego kwartału ubiegłego roku.
Jednocześnie marzec 2022 okazał się najlepszym pojedynczym miesiącem w historii norweskiego eksportu ryb pod względem jego wartości, dając krajowi fiordów zarobek w wysokości 12,4 miliarda koron. To wzrost o 13 proc. od marca ubiegłego roku.
Renate Larsen, cytowana w komunikacie prasowym Norweskiej Rady ds. Ryb i Owoców Morza, podkreśla, że do rekordowego kwartalnego wyniku poza popytem przyczyniła wojna w Ukrainie. Spowodowała ona bowiem wzrost kosztów transportu towarów za granicę, zmniejszenie ilości eksportu niektórych gatunków ryb, a to w konsekwencji sprawiło, że zwiększyły się ceny innych.

Zmiana kierunku importu

Według rady zamknięta przestrzeń powietrzna nad Rosją i nowe lockdowny w Chinach doprowadziły do ​​problemów z dostawą towarów, a zatem ich przepływ zmienił się w pierwszych trzech miesiącach roku.
Jednocześnie marzec 2022 okazał się najlepszym pojedynczym miesiącem w historii norweskiego eksportu ryb pod względem jego wartości.

Jednocześnie marzec 2022 okazał się najlepszym pojedynczym miesiącem w historii norweskiego eksportu ryb pod względem jego wartości. Źródło: adobe stock/ licencja standardowa

– Wysokie ceny łososia i zwiększone koszty wysyłki do Azji doprowadziły w marcu do przesunięcia przepływu towarów z Azji do UE. Jest to przeciwieństwo trendu ze stycznia i lutego – mówi analityk morski Paul T. Aandahl z Norweskiej Rady ds. Owoców Morza.
Wzrost wartości eksportu był największy w przypadku Stanów Zjednoczonych (o 785 milionów koron do 2,6 miliarda koron). Na drugim i trzecim miejscu znalazły się Francja i Chiny ze wzrostem odpowiednio o 730 milionów koron do 2,5 miliarda koron i 668 milionów koron do 1,8 miliarda koron.

Źródło: Fiskedirektoratet
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok