Ranking „Women in Work Index Biznes i gospodarka
Iga Jaruszewska 06 marca 2017
11:41

Ranking „Women in Work Index" : polskie kobiety mają lepiej niż norweskie?

Skomentuj
Polska awansowała o 3 pozycje i znalazła się na 9. miejscu tegorocznego rankingu PwC „Women in Work Index". Fot. fotolia - royalty free
Polska awansowała o 3 pozycje i znalazła się na 9. miejscu tegorocznego rankingu PwC „Women in Work Index", który analizuje sytuację kobiet na rynku pracy w 33 krajach OECD. Norwegia, podobnie jak w zeszłym roku, zajmuje trzecią lokatę.
Ranking „Women in Work Index", przeprowadzany corocznie od pięciu lat przez firmę doradczą PwC, analizuje sytuację kobiet na rynku pracy. Raport powstaje na podstawie analizy szeregu wskaźników, tj. stopy bezrobocia, dostępu kobiet do rynku pracy, rodzaju zatrudnienia (pełny lub niepełny wymiar godzin), a także bezpieczeństwa pracy i różnic w wynagradzaniu kobiet i mężczyzn.

Tegoroczna edycja raportu („Women in Work Index 2017"), którą opublikowano w lutym, obejmuje dane za 2015 rok. Badaniu poddane zostały 33 kraje OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju).
Reklama

Polska – największy awans

Polska zanotowała największy wzrost spośród wszystkich krajów OECD uwzględnionych w raporcie, awansując z miejsca 12. na 9. Ta nobilitacja spowodowana jest przede wszystkim dużym spadkiem bezrobocia wśród kobiet (od 2000 r. spadło ono z 18 proc. do 8 proc. w 2015 r.), a także ze zwiększeniem stopy zatrudnienia kobiet w pełnym wymiarze godzin.

Raport wykazał także, że różnice w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn panujące w Polsce należą do jednych z najmniejszych – wskaźnik tzw. pay gap wynosi obecnie zaledwie 7 proc. Mniejszym mogą pochwalić się tylko Nowa Zelandia i Słowenia. Jak wynika z analizy PwC, jeżeli obecny pozytywny trend utrzyma się na tym samym poziomie, różnicę w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w Polsce uda się zniwelować do 2021 r., czyli najszybciej spośród wszystkich badanych krajów.

– Rosnąca pozycja Polski w rankingu PwC „Women in Work Index” to kolejny przykład tego, jak wiele udało nam się osiągnąć w ciągu ostatnich lat dynamicznego rozwoju gospodarczego. Osobiście cieszy mnie fakt, że polscy przedsiębiorcy stawiają na kobiety, doceniając ich potencjał i kompetencje. Wyzwaniem ciągle pozostaje jednak zwiększenie liczby kobiet na stanowiskach kierowniczych – oceniła cytowana na stronie www.pwc.pl. Anna Sieńko, partner w PwC.
Porównanie wyników poszczególnych krajów w latach 2000-2015
Porównanie wyników poszczególnych krajów w latach 2000-2015 screenshot/pwc.co.uk

Norwegia na podium

W raporcie zwrócono również uwagę, że na pierwszych miejscach zestawienia PwC tradycyjnie znalazły się kraje nordyckie: Islandia, Szwecja i Norwegia. Norwegia, podobnie jak w ubiegłym roku, zajmuje trzecie miejsce, ale jej wynik nieco spadł. Spowodowane jest to wzrostem wskaźnika bezrobocia wśród kobiet w stosunku do roku ubiegłego (o 1 proc.).

WIWI-2017
WIWI-2017, Źródło: screenshot/pwc.co.uk

Ranking zamykają Meksyk, Korea Płd. i Grecja. Z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, oprócz Polski, w pierwszej 10-tce znalazła się jeszcze Słowenia zajmująca 5. lokatę.


źródła: pwc.pl, pwc.co.uk
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas