Biznes i gospodarka

Ranking najbardziej prospołecznych gospodarek: Norwegia na podium, Polska pod koniec europejskiej stawki

Monika Pianowska

27 lipca 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku
2
Ranking najbardziej prospołecznych gospodarek: Norwegia na podium, Polska pod koniec europejskiej stawki

Mimo że w rankingu Polskę wyprzedziła większość krajów europejskich, zalicza się do grupy państw o wysokim poziomie rozwoju społecznego. socialprogressindex.com/screenshot

Polska zajęła 32. pozycję w tegorocznej edycji rankingu rozwoju społecznego Social Progress Index – zestawieniu najbardziej zorientowanych społecznie gospodarek Norwegia uplasowała się na miejscu 3., ex aequo z Islandią.
W czwartej już edycji badania organizacja Social Progress Imperative wzięła pod lupę gospodarki 128 krajów. Prym wiodą kraje skandynawskie z Danią i Finlandią na czele. Chociaż Polskę wyprzedziło 21 państw członkowskich Unii Europejskiej, zaliczono ją do grupy o wysokim poziomie rozwoju społecznego.
Ranking krajów o najwyższym poziomie zorientowania społecznego w 2017 roku.
Ranking krajów o najwyższym poziomie zorientowania społecznego w 2017 roku. socialprogressindex.com/screenshot
W rankingu uwzględniono szereg wskaźników społecznych, środowiskowych oraz ekonomicznych. Wśród kryteriów znalazły się m.in. poziom usług medycznych, jakość środowiska, dostęp do podstawowej edukacji i szkolnictwa wyższego, prawa polityczne, bezpieczeństwo oraz tolerancja w społeczeństwie.

Poziom edukacji w krainie fiordów kuleje?

Norwegia z wynikiem 90,27/100 punktów uplasowała się na ostatnim miejscu podium jako lider w dostępności do informacji i komunikacji. Wyraźny spadek kraj zaliczył jednak w kategorii związanej z edukacją. Przyczyną dopiero 22. pozycji Norwegii jest liczba uczniów wyrzucanych ze szkół, mało uniwersytetów ze światową renomą oraz względnie krótki czas kształcenia obywateli.
Statystyki Norwegii w rankingu Social Progress Index 2017.
Statystyki Norwegii w rankingu Social Progress Index 2017. socialprogressindex.com/screenshot

Polacy nietolerancyjni, ale bezpieczni

W 2017 r. Polska pojawiła się w zestawieniu o dwie pozycje niżej w porównaniu z rokiem ubiegłym i wypada blado na tle Europy np. pod względem poszanowania praw mniejszości i tolerancji wobec imigrantów, dostępności niedrogich mieszkań i leczenia specjalistycznego.

Polska została za to oceniona najlepiej w kontekście podstawowych potrzeb ludzkich, m.in. bezpieczeństwa osobistego obywateli, podstawowej opieki zdrowotnej i żywienia, dostępu do kanalizacji, a także podstawowej edukacji itp.
Statystyki Polski w rankingu Social Progress Index 2017.
Statystyki Polski w rankingu Social Progress Index 2017. socialprogressindex.com/screenshot
Wśród krajów UE za Polską znalazły się: Grecja, Łotwa, Litwa, Chorwacja, Węgry, Bułgaria i Rumunia.

Źródła: nrk.no, egospodarka.pl, socialprogressindex.com
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


modex

30-10-2017 03:06

Zapewne Polska byłaby krajem bardziej tolerancyjnym , gdyby nie ta fala ataków terrorystycznych w Europie, o której tylko połowie dowiadujemy sie od poprawnych politycznie lewicowych mediów

MB MB

28-07-2017 09:37

8,13,15,19 - już lepiej siedzieć na 32 miejscu i mieć spokój.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok