Premier Beata Szydło jest już w Oslo. Będzie rozmawiać o norweskim gazie

02.02.2016.
Premier Beata Szydło jest już w Oslo. Będzie rozmawiać o norweskim gazie
Dywersyfikacja dostaw gazu, kontrakty handlowe, szczyt NATO w Warszawie – o tym między innymi będą rozmawiały polska i norweska premier. Wizyta premier Beaty Szydło odbywa się na zaproszenie strony norweskiej.
O godz. 13:05 powitanie polskiej premier, o 13:25 roboczy lunch, o 14:35 wspólna konferencja. Beata Szydło i Erna Solberg rozmawiać będą głównie o gazie, wynika z wczorajszej zapowiedzi wiceministra spraw zagranicznych Konrada Szymańskiego.
Wizyta premier Szydło ma związek z planami „niektórych polskich firm, które myślą o rozwijaniu strategii dywersyfikacji dostaw gazu do Polski” i stanowi próbę zarysowania planów w porozumieniu z Norwegią – zapowiedział wczoraj Konrad Szymański.

Szefowe rządów omówią także stosunki gospodarcze, współpracę regionalną oraz kryzys migracyjny w Europie. Będą także rozmawiać o bezpieczeństwie, w tym mającym się odbyć w lipcu w Warszawie szczycie NATO.

Rząd jest zainteresowany wszystkimi instrumentami dywersyfikacji dostaw i zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego. Norwegia może być tutaj dobrym partnerem. ~wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański

Gaz z norweskich złóż

O powrocie do planów budowy rurociągu, którym Polska miałaby sprowadzać gaz ze złóż norweskich na Morzu Północnym, mówił niedawno PAP Piotr Woźniak, były minister gospodarki, który od 11 grudnia kieruje PGNiG. Jego zdaniem należy wrócić do tego pomysłu. 

We wrześniu 2001, kiedy Woźniak był wiceprezesem PGNiG, spółka podpisała z grupą norweskich firm umowę na dostawy do Polski nowym gazociągiem 74 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego w latach 2008-2024. Ostatecznie umowa nie weszła w życie.

Pozew przeciwko Gazpromowi

Nowy gazociąg ma być częścią Baltic Pipe, dwukierunkowego połączenia gazowego między Polską i Danią. To jeden z dwóch polskich projektów infrastruktury gazowej, które w zeszłym roku otrzymały wsparcie finansowe w wysokości 400 tys. euro z funduszu unijnego „Łącząc Europę”, podaje PAP.  

Łącznie PGNiG Upstream International ma udziały w 19 koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Produkcję prowadzi z czterech złóż (Skarv, Morvin, Vilje i Vale), dwa inne złoża znajdują się w fazie zagospodarowania (Snadd i Gina Krog). Spółka planuje też uczestnictwo w tegorocznych rundach koncesyjnych w celu pozyskania nowych obszarów do dalszych poszukiwań. 

1 lutego tego roku PGNiG złożyła pozew przeciw Gazpromowi w postępowaniu przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie. Złożenie pozwu jest częścią rozpoczętego w 2015 roku przez polską spółkę postępowania arbitrażowego w sprawie zmiany warunków cenowych długoterminowego kontraktu na zakup gazu ziemnego zawartego z Rosją w 1996 roku, podaje portal BiznesAlert.
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


pck

03-02-2016 06:40

dlaczego krola jewropy Tuska nazywasz dupa

Dominik Dzierlęga

02-02-2016 20:04

Np w takiej gazecie jak Teknisk Ukeblad ,która w calości jest poświęcona nowoczesnym technologią zwlaszcza tym które sa w Norwegii,poza tym poszperaj troche po necie,a znajdziesz,napewno nie jest napisane to na pierwszym lepszym portalu,chodzi głównie o głębokość z której jest wydobywany w Rosji jego pokłady są o wiele bliżej powierzchni dlatego koszty są również o wiele niższe,ściemy nie wale,gdybym o tym nie wiedział to wież mi poszedłbym za twoją radą i nic tu nie pisał , pozdro

Dominik Dzierlęga

02-02-2016 19:52

Janek,spożywam i myśle ,wbrew temu co piszesz i pisać będę bo mogę to że sobie zaimporujemy znacznie więcej nie robi problemu,bo nadwyżkę zawsze można sprzedać do krajów, które podobnie jak nasz jest uzalezniony od gazu rosyjskiego,czyli w zasadzie cała europa,myślisz że taka Ukraina której kórek w zasadzie zakręcono nie kupiła by od nas??na kogoś byli by "skazani" a skoro Rosje maja gdzięś to trzeba szukać zbytu i otwierać nowe możliwości

Dominik Dzierlęga

02-02-2016 19:35

Panowie,jak czytam te wasze to trochę mi żal co poniektórych... ale faktycznie, norweski gaz jest droższy od rosyjskiego,wiecie dla czego?! bo jest bardziej kaloryczny to jedno a drugie że wydobywany jest z znacznie glębszych miejsc na szelfie a to dyktuje jego wysoka cenę, możemy sobie to co prawda troszeczkę odbić, skoro gaz jest bardziej kaloryczny,można go tzw"rozcieńczyć" to tak jak ze spirytem z jednego litra można zrobić 2 litry wódy...więcej się rozpisywać nie będę bo ludzie i tak w d..pie mają,najważniejsze żeby w poscie kogoś atakować to przecież takie polskie pozdrawiam

Gregor K

02-02-2016 19:13

waldek pawlak juz zalatwil pl na dlugie lata podpisujac umowe z rosyjskim gazpromem, dobrze ze szybko zrozumial ze zle zrobil i odszedl w nieslawie, jak rzecze miller leszek : "prawdziwego mezczyzne nie poznaje sie po tym jak zaczyna ale po tym jak konczy"...

Zmieniony ( 30.10.2017. )
 

Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok