Prawie 17 milionów starych banknotów wciąż w obiegu. Nadal można je wymienić Biznes i gospodarka
Maja Zych 04 czerwca 2018
11:19

Prawie 17 milionów starych banknotów wciąż w obiegu. Nadal można je wymienić

Skomentuj
Nowe banknoty z motywem morza weszły do obiegu w maju zeszłego roku. By Asian gweilo [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons
31 maja 2018 roku wszystkie stare banknoty o nominale 100 i 200 koron straciły ważność, a co za tym idzie, sklepy nie mają już obowiązku przyjmowania ich jako środka płatniczego. Nie wszyscy Norwegowie wzięli sobie jednak do serca terminy – w obiegu wciąż jest aż 16,7 miliona starych banknotów o łącznej wartości 2,4 miliarda koron.
Spóźnialscy nie muszą jednak stracić swojej gotówki – wciąż istnieją sposoby na wymianę nieważnych pieniędzy.
Reklama

16,7 miliona starych banknotów

Mimo że od wprowadzenia nowych wersji banknotów minął już rok, nie wszyscy Norwegowie zdążyli pozbyć się starej waluty. Według najnowszych danych w obiegu jest jeszcze 16,7 milionów banknotów starego typu, których łączna wartość wynosi 2,4 miliarda koron.

Ponadto mieszkańcy kraju fiordów muszą przygotować się na kolejne zmiany – pod koniec roku wprowadzone zostaną także nowe wersje banknotów 50- i 500-koronowych.

Nieważne wersje wciąż w użyciu

Brak dużego zainteresowania wymianą pieniędzy spowodowany jest z pewnością deklaracjami wielu sklepów, które mimo braku obowiązku przyjmowania starych banknotów, wciąż będą to robić.

Ponadto do 30 maja 2028 roku istnieje możliwość wymiany pieniędzy w Norges Banku. Banknoty można oddać po wypełnieniu specjalnego formularza – następnie należy wysłać je pocztą lub dostarczyć osobiście do oddziału banku. Równowartość gotówki zostanie wtedy przelana na konto bankowe.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
O czym musimy pamiętać po wypłaceniu kredytu w Norwegii?

O czym musimy pamiętać po wypłaceniu kredytu w Norwegii?

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas