Biznes i gospodarka

Polski gigant energetyczny odkrył złoże na szelfie norweskim. Gaz z „Warki” popłynie przez Baltic Pipe

Monika Pianowska

19 listopada 2020 09:00

Udostępnij
na Facebooku

Według szacunków złoże w zawiera około 8-30 miliardów m3 gazu i kondensatu. adobe stock/ licencja standardowa

Po latach poszukiwań węglowodorów PGNiG trafiło na złoże gazu ziemnego na Morzu Norweskim, poinformowała spółka w komunikacie prasowym z 12 listopada. Według szacunków złoże w prospekcie Warka zawiera około 8-30 miliardów m3 gazu i kondensatu. Za wywiercenie otworu poszukiwawczego, które rozpoczęto w sierpniu 2020, byli odpowiedzialni specjaliści z  PGNiG Upstream Norway.
Jak stwierdził cytowany w komunikacie prezes zarządu PGNiG, Paweł Majewski, odkrycie to firma uważa za niezwykle ważne dla strategicznej ekspansji działalności wydobywczej gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Ma się przyczynić do realizacji założenia, że jak najwięcej własnego surowca popłynie z Norwegii do Polski przez system gazociągów Baltic Pipe.
Termin rozpoczęcia wydobycia zależy od wyników przyszłych prac poszukiwawczych oraz uzgodnionej między partnerami strategii zagospodarowania złoża. Złoże Warka znajduje się na południowy zachód od złóż Skarv i Ærfugl, ok. 240 km na północny zachód od wybrzeży Norwegii. Głębokość morza w tym miejscu to ok. 400 m, natomiast zakończony sukcesem odwiert sięgnął głębokości 4985 m od poziomu morza.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram