PGNiG rezerwuje przepustowość Baltic Pipe. Norweski gaz coraz bliżej Biznes i gospodarka
Monika Pianowska 06 grudnia 2017
13:08

PGNiG rezerwuje przepustowość Baltic Pipe. Norweski gaz coraz bliżej

2
Skomentuj
Podziemny magazyn gazu PGNiG w Kossakowie. materiały prasowe PGNiG
4 grudnia Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało na swojej oficjalnej stronie o pozytywnym zakończeniu testu ekonomicznego projektu Korytarza Norweskiego. Oznacza on pomyślny finał rezerwacji przepustowości w Baltic Pipe.
Wiążący wniosek o przepustowość dotyczy okresu 15 lat – od 1 października 2022 roku do 30 września 2037 roku – i wartości  ok. 8,1 mld zł.
Reklama
Zdaniem Piotra Woźniaka, Prezesa Zarządu PGNiG, Polska jest już coraz bliżej osiągnięcia celu, czyli dywersyfikacji dróg i źródeł dostaw gazu do kraju, szczególnie tego wydobywanego przez PGNiG na Szelfie Norweskim.

Test ekonomiczny polega na ocenie rentowności projektu i jest elementem procedury Open Season, zgodnie z wymaganiami Kodeksu sieciowego alokacji przepustowości dla nowo budowanych gazociągów przesyłowych (rozporządzenia NC CAM).~PGNiG

Pomyślny wynik osiągnięty w teście umożliwi bowiem podpisanie umów świadczenia usług przesyłu gazu ze złóż w Norwegii – głównie na polski i duński rynek – z operatorami Gaz System i Energinet. Miałoby to nastąpić na przełomie grudnia i stycznia.
Projekt składa się z kilku etapów. Pierwszym jest zbudowanie połączenia między Danią i Norwegią, co umożliwi przesyłanie surowca między tymi państwami. Następnym krokiem będzie rozbudowa duńskiej zdolności przesyłowej w naszym kierunku i stworzenie połączenia gazowego z Polską.
Na koniec należy postawić tłocznię gazu, z której to przez polską nitkę gazociągu będzie rozsyłany gaz także do innych środkowoeuropejskich partnerów projektu.
Gość
Wyślij
Dodaj zdjęcie
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
jan kaczmarek
jan kaczmarek 07-12-2017 19:55

Ale jest podwyżka cen energii elektrycznej....spartaczony "Patrioto Polaku"

3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Patriota Polak
Patriota Polak 07-12-2017 16:02

I co to zasługa POpaprańców ??? a od nowego roku nie ma byc podwyżki gazu w PL i to też pewnie zawdzieczać trzeba POpaprańcom

Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas