Biznes i gospodarka

Ogromne różnice w rachunkach za prąd: na południu zapłacą ponad 1,80 NOK więcej

Emil Bogumił

23 czerwca 2022 09:12

Udostępnij
na Facebooku
3
Ogromne różnice w rachunkach za prąd: na południu zapłacą ponad 1,80 NOK więcej

Problemy norweskich gospodarstw domowych rozpoczęły się latem 2021 roku. Fot. Angelsharum, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Pogłębiają się dysproporcje pomiędzy cenami prądu w Norwegii. Różnice widoczne są pomiędzy północą i południem, a także wśród miast. Na najwyższe rachunki muszą przygotować się odbiorcy z Kristiansand.
Reklama
Jak wynika z danych Nordpool, mieszkańcy Kristiansand i przylegającego do miasta okręgu energetycznego zapłacą 23 czerwca 2,40 NOK (bez podatków i opłat dodatkowych) za każdą zużytą kilowatogodzinę. To o 0,84 NOK więcej niż użytkownicy w Oslo i Bergen oraz 1,86 NOK więcej od użytkowników z północy.

Niefortunny zbieg okoliczności?

Jak tłumaczy Sigbjørn Seland, analityk w StormGeo-Nena, dysproporcje w cenie prądu pomiędzy użytkownikami z Bergen, Kristiansand i Oslo wynikają z kilku czynników. W ostatnich dniach skumulowały się i wpłynęły negatywnie na południowo-zachodni okręg energetyczny. – W rejonie Kristiansand brakuje około 10 TWh energii, gdy w Bergen i Oslo niedobór wynosi około dwóch TWh – komentuje różnice analityk. Dodał też, że Kristiansand i okolice dłużej zmagają się z brakami opadów. Są także bardziej narażone na podwyżki cen w Europie. Na okręg negatywnie wpływają także interkonektory łączące norweski system energetyczny z Wielką Brytanią i Niemcami.
Według szacunków Nord Pool, największe dysproporcje będą widoczne 23 czerwca pomiędzy 17:00 a 18:00. Mieszkańcy Kristiansand i okolic zapłacą wtedy 2,69 NOK za każdą zużytą kilowatogodzinę. Cena dla użytkowników z Bergen i Oslo będzie 1,09 NOK niższa.

Według szacunków Nord Pool, największe dysproporcje będą widoczne 23 czerwca pomiędzy 17:00 a 18:00. Mieszkańcy Kristiansand i okolic zapłacą wtedy 2,69 NOK za każdą zużytą kilowatogodzinę. Cena dla użytkowników z Bergen i Oslo będzie 1,09 NOK niższa.Fot. Pixabay

Jak wynika z danych Urzędu Zasobów Wodnych i Energii (NVE), zapełnienie zbiorników hydroelektrowni w okręgu energetycznym Kristiansand jest najmniejsze od co najmniej 20 lat. Wskaźnik wskazuje na wykorzystanie 41 proc. objętości. Mediana dla ostatniego 20-lecia wynosi 64,7 procent.

Źródła: Nord Pool, NVE, E24
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Daniel Kubisztal

23-06-2022 21:25

Podwyżka prądu teraz będą odtrącać na emerytury których nie doczekamy lub nie dostaniemy

Daniel Kubisztal

23-06-2022 21:24

Podwyżka prądu teraz będą odtrącać na emerytury których nie doczekamy lub nie dostaniemy

MałeMi

23-06-2022 13:42

Może to i dobrze, może ludność z Kristiansand bardziej stanie się pokorniejsza... Norweski rząd wie jak zarządzać odpowiednio społeczeństwem..

Gjelds Monitor

to narzędzie do monitorowania Twoich pożyczek i kart kredytowych w Norwegii.

Porównanie Twoich rat

na tle innych kredytobiorców. Pomocna ocena warunków Twoich pożyczek i kart kredytowych.

Refinansuj i oszczędzaj

Dowiedz się czy możesz obniżyć wysokość swojej raty za pomocą refinansowania.

Ponad 6 500 razy

użytkownicy włączyli monitorowanie swojego zadłużenia w Norwegii.

ZALOGUJ SIĘ

Bezpieczne logowanie przez

Facebook Messenger YouTube Instagram