Biznes i gospodarka

Norweska ekspansja Orlenu. Koncern dostał się do największych firm działających na szelfie kontynentalnym

Emil Bogumił

07 września 2023 13:05

Udostępnij
na Facebooku
1
Norweska ekspansja Orlenu. Koncern dostał się do największych firm działających na szelfie kontynentalnym

Grupa Orlen uzyskała dostęp do blisko setki złóż i koncesji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Fot. Øyvind Hagen, materiały prasowe Equinor (zdjęcie poglądowe)

Grupa Orlen połączyła aktywa PGNiG, Lotos i Orlen zarejestrowane w Norwegii. Została tym samym jedną z dziesięciu największych firm wydobywczych w kraju fiordów. Koncern zapowiedział także kolejne inwestycje. Planuje zwiększyć wydobycie na północy oraz włączyć się w projekty składowania dwutlenku węgla.
Orlen podpisał porozumienie z norweskim Horisont Energi AS. Współpraca ma dotyczyć potencjalnej współpracy przy projekcie magazynowania dwutlenku węgla na Morzu Barentsa. Usługa ma przyczynić się do wdrożenia podobnych działań w Polsce. – Magazynowanie CO2 w Polsce, m.in. pod dnem Morza Bałtyckiego, będzie miało kluczowe znaczenie dla utrzymania konkurencyjności krajowego przemysłu w branżach obarczonych wysokimi kosztami emisji. Do rozwoju tych usług Grupa ORLEN zamierza wykorzystać doświadczenia zebrane na Morzu Barentsa – poinformował koncern.

Grupa przewiduje, że do 2030 roku osiągnie zdolność przechowywania lub zagospodarowania do trzech mln ton dwutlenku węgla rocznie. Część kwoty zostanie przeznaczona na zmniejszenie własnych emisji. Pozostała będzie oferowana klientom Orlenu.
Koncern zakłada, że działania związane z dwutlenkiem węgla pozwolą ograniczyć emisję spółki o 25 proc. do 2030 roku.

Koncern zakłada, że działania związane z dwutlenkiem węgla pozwolą ograniczyć emisję spółki o 25 proc. do 2030 roku.Fot. stock.adobe.com/ fot. Robson90/ tylko do użytku redakcyjnego

Orlen niemal podwoi wydobycie

W ciągu najbliższych miesięcy spółka rozpocznie wydobycie ze złoża Tommeliten Alpha. Zapewni to dostęp do 0,5 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie. Surowiec trafi do Polski za pośrednictwem gazociągu Baltic Pipe. Eksploatacja umożliwi także pozyskanie kondensatu oraz ropy naftowej. Łączny przesył Orlenu do kraju wyniósł w 2022 roku 7,7 mld metrów sześciennych gazu rocznie. W ciągu najbliższych siedmiu lat ma wynieść 12 mld metrów sześciennych. Pozyskanie surowca ze złóż w Norwegii wzrośnie z 3,5 do 6 mld metrów sześciennych. Na inwestycje realizowane w nadchodzących latach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym zarezerwowano trzy mld dolarów.
Do maja 2023 roku w Norwegii dostępne były aktywa PGNiG, Lotos oraz Orlenu. Wiosną największy koncern w Polsce zakończył integrację majątku wszystkich przejętych spółek. Został tym samym jednym z dziesięciu największych podmiotów prowadzących działalność wydobywczą na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. – Jeśli chodzi o zasoby i produkcję samego gazu ziemnego spółka zajmuje ósme miejsce, natomiast pod względem liczby koncesji piąte – podsumował Orlen.

Źródła: Orlen, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Brylan

11-09-2023 16:53

Brawo Panie Obajtek , co za miła niespodzianka

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok