Norwegowie rozważą połączenie gazociągów z Polską i Danią

30.03.2016.
Norwegowie rozważą połączenie gazociągów z Polską i Danią
Norweski operator gazociągów przesyłowych Gassco rozważa przeprowadzenie studium wykonalności połączenia między polskim, duńskim i norweskim systemem gazociągów.
15 marca polski Gaz System S.A oraz duński Energinet dk ogłosiły, że będą wspólnie badać możliwości utworzenia połączenia systemów przesyłowych w ramach projektu gazociągu Baltic Pipe. Obie spółki planują do końca 2016 roku przeprowadzenie studium wykonalności projektu.

Gaz System oraz Energinet złożyły do norweskiego operatora Gassco wniosek o przeprowadzenie wstępnego studium wykonalności połączenia z norweskim gazowym systemem przesyłu, informuje portal Biznes Alert.

PGNiG rozważa do 2022 roku budowę połączenia przesyłu gazu z Norwegią. Obecny wariant gazociągu z Norwegii zakłada połączenie z szelfem północnym przez system duńskich gazociągów od zachodu, a dalej przez Baltic Pipe do Polski.

Obecnie nie ma bezpośredniego połączenia między norweską a duńską infrastrukturą systemu przesyłu gazu. Budowa gazociągów między Norwegią a Danią oraz między Danią a Polską może być korzystna dla wszystkich stron, uważa Johnny Thomas Holst, rzecznik prasowy Energinet w rozmowie z Biznes Alert.

– Projekt Baltic Pipe ma na celu wzmocnienie bezpieczeństwa dostaw gazu w Polsce i w Danii oraz pozostałych państwach bałtyckich."~Johnny Thomas Holst

Reklama

Korzyści

Dla Danii połączenie z Norwegią i Polską oznacza bezpieczniejsze dostawy gazu – złoża duńskie na Morzu Północnym wyczerpują się. Ponadto, współpraca z Polską i Norwegią zacieśni integrację europejskiego rynku gazu.

Dla Polski połączenie się z duńskim i norweskim gazociągiem oznacza nowe źródła dostaw błękitnego paliwa. Gazoport w Świnoujściu nie wystarcza dla potrzeb Polski. To jest właśnie główny powód powstania projektu Baltic Pipe: Szelf Norweski ma stać się jego nowym źródłem.

Baltic Pipe ma mieć długość 230 km i biec od polskiej miejscowości Niechorze do duńskiego Redvig.
Źródła: biznesalert.pl, reuters.com, energinet.dk
Gość
Wyślij
Zmieniony ( 30.10.2017. )
 

Facebook Messenger YouTube Instagram