Biznes i gospodarka
Norwegia z rekordowym importem i eksportem. Handel ratują gaz i owoce morza

Ceny gazu ziemnego i ropy naftowej wciąż kształtują bilans handlowy Norwegii. Fot. Jan Arne Wold, Øyvind Gravås/materiały prasowe Equinor
Październik przyniósł Norwegii najwyższą wartość eksportu w 2024 roku, wynoszącą 162,6 mld NOK. Głównym źródłem wzrostu były wyższe przychody z eksportu gazu ziemnego oraz gospodarki kontynentalnej. Wynik pozostał o 6,1 proc. niższy w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.
Wartość eksportu gazu ziemnego w październiku wyniosła 57,2 mld NOK, co oznacza wzrost o 2,1 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim i najlepszy wynik w 2024. Wysokie ceny surowca były efektem napięć geopolitycznych oraz ograniczonej globalnej podaży skroplonego gazu ziemnego. Eksportowany wolumen wyniósł 10 mld metrów sześciennych, co stanowiło 4,2 proc. więcej niż w 2023 roku. Niższe wartości odnotowano jednak w przypadku eksportu ropy naftowej, który spadł o 23,5 proc. z powodu niższych cen baryłki.
Poprawa eksportu w gospodarce kontynentalnej
Eksport gospodarki kontynentalnej osiągnął najwyższy poziom w roku, wynosząc 64,9 mld NOK, o 2 proc. więcej niż w 2023 roku. Odnotowano m.in. rekordowy wynik eksportu ryb i owoców morza, który wyniósł niemal 18 mld NOK. Wzrost napędzała zwiększona sprzedaż makreli, zarówno pod względem cen, jak i wolumenu. Jednocześnie wartość eksportu produktów ropopochodnych, takich jak benzyna czy diesel, spadła o 16 proc., co wynikało z niższych cen surowca.
Poza wzrostem eksportu, Norwegia odnotowała także podniesienie wartości importu. Wyniósł 98,9 mld NOK i był 12,1 proc. wyższy niż przed rokiem. W rezultacie, bilans handlowy zatrzymał się na poziomie 63,7 mld NOK. To najwyższy wynik od marca 2024 roku (65,3 mld NOK).
Reklama

To może Cię zainteresować
1