Biznes i gospodarka

Norwegia wprowadzi duże zmiany podatkowe. Projekty wejdą w życie jeszcze w tym roku

Emil Bogumił

04 marca 2024 08:00

Udostępnij
na Facebooku
1
Norwegia wprowadzi duże zmiany podatkowe. Projekty wejdą w życie jeszcze w tym roku

Na zdjęciu (od lewej): premier Jonas Gahr Støre i minister finansów Trygve Slagsvold Vedum. Fot. Peter Mydske/Stortinget (Flickr.com, CC BY-NC 2.0)

Przedstawiciele Norwegii uczestniczyli gościnnie w szczycie G20. W trakcie spotkania omawiane były m.in. potrzeby wprowadzenia podatków, które zlikwidują funkcjonowanie tzw. rajów podatkowych. Kraj fiordów chce wprowadzić pakiety w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.
Na szczycie G20 obecny był minister finansów Trygve Slagsvold Vedum. W São Paulo w Brazylii debatowano m.in. nad wprowadzeniem I i II filaru zmian podatkowych proponowanyh przez OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju). – Mam wrażenie, że panuje powszechna zgoda co do konieczności wprowdzenia tych rozwiązań. Wszyscy głośno o tym mówią – skomentował na łamach E24 szef resortu finansów.

– Fakt, że Norwegia została zaproszona jako kraj gościnny, oznacza, że ​​mamy możliwość uczestniczenia w dyskusji niemal na równych prawach ze stałymi członkami. To wyjątkowa okazja, aby uwydatnić norweskie wartości i to, co popieramy – dodał Trygve Slagsvold Vedum.

Na czym polega reforma podatkowa OECD?

Minister finansów zwrócił uwagę, że zmiany proponowane przez OECD przysłużą się Norwegii, jak i państwom, w których działają norweskie spółki. Jako przykład wskazywany jest Equinor. Koncern energetyczny prowadzi inwestycje m.in. w Polsce i Brazylii, w której odbywał się szczyt G20.

Jeśli duża norweska międzynarodowa firma działa na rynku, na którym podatek dochodowy od osób prawnych wynosi 5 proc., Norwegia nałoży na spółkę dodatkową daninę, co oznacza, że ​​tak naprawdę będzie musiała zapłacić 15-proc. podatek. – Wierzymy, że z biegiem czasu kraj goszczący taką spółkę podniesie podatek od osób prawnych z 5 do 15 proc. i w ten sposób pozbędziemy się rajów podatkowych – tłumaczył w grudniu 2023 roku Trygve Slagsvold Vedum.
Przepisy obejmą 86 grup norweskich (m.in. Equinor) i 1300 grup zagranicznych, które mają jedną lub więcej spółek zależnych w Norwegii.

Przepisy obejmą 86 grup norweskich (m.in. Equinor) i 1300 grup zagranicznych, które mają jedną lub więcej spółek zależnych w Norwegii.Fot. Øyvind Hagen, materiały prasowe Equinor

Pakiet podatkowy filaru II OECD ma uderzyć w funkcjonowanie tzw. rajów podatkowych. Filar I był omawiany w trakcie spotkania przedstawicieli państw i organizacji wchodzących w skład G20. Dotyczy m.in. podziału zysków podatkowych. Wprowadzenie zasad obu reform powinno nastąpić w ciągu sześciu miesięcy.

Źródła: E24, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Ryszard Lwie Serce

06-03-2024 09:23

Gotujemy żabę...

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok