Biznes i gospodarka

Norwegia walczy o ropę i gaz. Polska spółka w grze o wydobycie

Emil Bogumił

11 września 2024 10:23

Udostępnij
na Facebooku
Norwegia walczy o ropę i gaz. Polska spółka w grze o wydobycie

Norwegia walczy o utrzymanie obecnego poziomu wydobycia surowców. Fot. materiały prasowe Equinor

21 spółek walczy o prawo do wydobycia surowców na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Rząd kraju fiordów na początku 2025 roku poinformuje, które firmy otrzymają odpowiednie licencje. O pozwolenie stara się m.in. jedno z polskich przedsiębiorstw energetycznych.
Wśród 21 podmiotów starających się o licencję wydobywczą w tegorocznej rundzie TFO znalazło się PGNiG Upstream Norway. Jeśli spółka otrzyma pozwolenie będzie mogła eksplorować Norweski Szelf Kontynentalny w 2025 roku. Decyzje w sprawie powinny być znane w styczniu.

Polskie przedsiębiorstwo stanęło do walki o możliwość wydobycia z m.in. A/S Norske Shell, Aker BP ASA, ConocoPhillips Skandinavia AS oraz Equinor Energy AS. PGNiG Upstream Norway jest spółką należącą do grupy Orlen. Jej najważniejszym zadaniem jest zapewnienie stałego dopływu surowców z Norwegii do Polski.

Runda TFO oznacza, że spółki starają się o licencję na poszukiwanie złóż na znanych obszarach, na których prowadzona jest już działalność wydobywcza. Obejmie możliwość uzyskania licencji wydobywczej na Morzu Norweskim, Północnym oraz Barentsa.

W tle możliwa zapaść sektora naftowego

Nowej rundzie licencyjnej towarzyszą dyskusje poświęcone możliwej zapaści sektora wydobywczego w Norwegii. Norweski Urząd ds. Szelfu Kontynentalnego (Sokkeldirektoratet) opublikował raport dotyczący przyszłości norweskich surowców. Wynika z niego, że kraj fiordów musi jak najszybciej rozpocząć poszukiwanie nowych złóż. W przeciwnym razie od 2050 roku niemożliwe będzie czerpanie zysków z wydobycia ropy naftowej i gazu. Opracowano już trzy scenariusze. Z każdego z nich wynika, że produkcja w nadchodzących dekadach będzie spadać.
Zapaść sektora naftowego może oznaczać utratę środków, które stanowią równowartość Oljefondet.

Zapaść sektora naftowego może oznaczać utratę środków, które stanowią równowartość Oljefondet.Fot. Øyvind Hagen, materiały prasowe Equinor

Termin składania wniosków w tegorocznej rundzie TFO minął 3 września 2024 roku. Ministerstwo Energii opublikuje listę podmiotów z zatwierdzonym wydobyciem w styczniu 2025 roku. Wtedy też ruszy poszukiwanie nowych złóż na znanych obszarach Norweskiego Szelfu Kontynentalnego.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok