Biznes i gospodarka

Norwegia szykuje bat na międzynarodowe korporacje: nadchodzi przełomowe porozumienie

Emil Bogumił

07 grudnia 2023 09:45

Udostępnij
na Facebooku
2
Norwegia szykuje bat na międzynarodowe korporacje: nadchodzi przełomowe porozumienie

Zwolennikiem zmiany prawa jest m.in. minister finansów Trygve Slagsvold Vedum. flickr.com/ fot.Kenneth Hætta/ Finansdepartementet/ https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/

Kraj fiordów wprowadzi przepisy, na mocy których międzynarodowe korporacje zostaną obłożone co najmniej 15-procentowym podatkiem. Porozumienie osiągnięto wspólnie z państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Planowane zmiany to jeden z elementów międzynarodowej reformy podatkowej OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju).
Efektywne wdrożenie dyrektywy przyczyni się do redukcji możliwości obniżania stawek podatkowych dla przedsiębiorstw. Stawka opodatkowania dużych, zarówno międzynarodowych, jak i krajowych grup czy firm (o łącznym rocznym obrocie przekraczającym 750 mln EUR), zostanie ustalona na poziomie nie niższym niż 15 proc. Nowe regulacje mają na celu zmniejszenie ryzyka erozji podstawy opodatkowania, eliminację przenoszenia zysków oraz zapewnienie, że największe międzynarodowe korporacje przyczynią się do wdrożenia globalnej minimalnej stawki podatku od osób prawnych.

Tak zwany II filar międzynarodowej reformy podatkowej OECD Rada Unii Europejskiej przyjęła w grudniu 2022 roku. Państwa członkowskie zobowiązały się do wprowadzenia przepisów najpóźniej do końca 2023 roku. Regulacje wejdą w życie także w Norwegii.

Rząd zadowolony z nowych przepisów

O wprowadzeniu nowych przepisów także w Norwegii poinformował minister finansów Trygve Slagsvold Vedum. Twierdzi, że regulacje przysłużą się finansom kraju fiordów. Lider Partii Centrum wskazał przykład mechanizmu, który będzie wykorzystywany po wdrożeniu przepisów. Jeśli duża norweska międzynarodowa firma działa na rynku, na którym podatek dochodowy od osób prawnych wynosi 5 proc., Norwegia nałoży na spółkę dodatkową daninę, co oznacza, że ​​tak naprawdę będzie musiała zapłacić 15-proc. podatek. – Wierzymy, że z biegiem czasu kraj goszczący taką spółkę podniesie podatek od osób prawnych z 5 do 15 proc. i w ten sposób pozbędziemy się rajów podatkowych – przyznał w rozmowie z E24.
W 2024 roku dochody Norwegii z tytułu nowego podatku mogą wynieść dziewięć mld NOK.

W 2024 roku dochody Norwegii z tytułu nowego podatku mogą wynieść dziewięć mld NOK.Fot. Fotolia

Jak wylicza minister finansów, przed świętami Bożego Narodzenia nowe regulacje powinno wprowadzić do 50 państw. Przepisy obejmą 86 grup norweskich i 1300 grup zagranicznych, które mają jedną lub więcej spółek zależnych w Norwegii.

Źródła: Rada UE, E24, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Maro0000

09-12-2023 09:41

Czyli co znów podwyżki się szykują ! Norwegia ma miliardy triliardów biliardów koron gdzieś tam zaoszczędzone ale jeszcze trzeba podatki podnieść . To korona w 2024 roku będzie już chyba po 0.15 PLN

Myśliwy

07-12-2023 19:20

Typowe wciskanie ludziom kitu że większe podatki nałożone na firmy sprawia że ludzie będą z tego coś mieli i że państwo na tym zyska.
Po pierwsze część firm wyniesie się z Norwegii pozostawiając po sobie grupę bezrobotnych na utrzymaniu budżetu państwa i ostateczne żadne podatki nie spłyną do budżetu. Podwójna strata! Po drugie firmy które pozostaną na norweskim rynku wliczą ten haracz w ceny usług lub towarów którymi handlują więc ostatecznie za to zapłaci klient . Jak ktoś tego nie rozumie że biznes działa w ten sposób to znaczy że jest debilem i będzie klaskał za każdym razem gdy rząd podnosi podatki . Debil myśli że jak podnoszą podatki ale nie jemu bezpośrednio to nie on traci .
A po trzecie rząd im więcej ma pieniędzy do dyspozycji tym gorzej. Gdyby zostawili ci w kieszeni 1000nok nie zabierając ich w opłatach i podatkach napewno sensownie byś je wydał.
A jak rząd się tym zajmie to z tych zabranych tobie 1000nok otrzymasz 500 w jakimś pomocowym dodatku albo zniżce albo innym genialnym planie rządowym na wydawanie publicznych pieniędzy. Najlepiej im wychodzi zabieranie pracującym i rozdawanie trwale bezrobotnymi

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok