Norwegia: padł rekord w produkcji energii wiatrowej. To najlepszy wynik od 2011 roku

11.02.2016.
Norwegia: padł rekord w produkcji energii wiatrowej. To najlepszy wynik od 2011 roku
W 2015 roku dzięki elektrowniom wiatrowym wyprodukowano aż 2,5 terawatogodzin (TWh) energii –  wartość, dzięki której prawie sto tysięcy gospodarstw domowych mogłoby funkcjonować przez rok. To największa ilość wyprodukowanej energii wiatrowej od 2011 roku.
Norwegowie pobili swój własny rekord związany z wykorzystywaniem elektrowni wiatrowych i produkowaniem energii pozyskiwanej z tego źródła. W zeszłym roku dzięki turbinom wiatrowym wyprodukowano aż 2,5 TWh przy 3045 godzinach pracy wiatraków. To wartość, dzięki której prawie sto tysięcy norweskich gospodarstw domowych mogłoby funkcjonować przez rok.

Ostatni rekord tak długiej pracy norweskich farm wiatrowych w ciągu roku padł w 2011, kiedy wiatraki były w ruchu przez 2737 godzin. Analizując dane z 2014 roku okazało się, że w 2015 wyprodukowano również aż o 13 proc. więcej energii niż się spodziewano.

– 2,5 terawatogodzin to dość duży wynik, szczególnie, jeśli zwrócimy uwagę na ilość osób mieszkających w Norwegii. Dla porównania, 66 milionowa Francja produkuje rocznie około 10 TWh energii pozyskiwanej z elektrowni wiatrowych. Liderem na tym polu jest stosunkowo mała Dania, która wytwarza ponad 7 TWh energii wiatrowej – mówi Marta Wojtkiewicz z portalu Teraz Środowisko.

Smøla największa, Raggovidda najbardziej wydajna

Z corocznego raportu opublikowanego przez Norweską dyrekcję ds. zasobów wodnych i energii (Norges vassdrags- og energidirektoriat) wynika, że najwięcej, bo aż ponad 400 gigwatogodzin (GWh) energii wyprodukowała w zeszłym roku Smøla Vind, największa i wyposażona w 68 powietrznych turbin elektrownia wiatrowa.

Wielkość elektrowni nie zawsze ma jednak decydujący wpływ na wyniki danej farmy wiatrowej. Dowodem na to jest fakt, że najbardziej efektywną i wydajną elektrownią wiatrową okazała się Raggovidda położona w regionie Finnmark. Posiada ona jedynie 15 turbin, ale każda z nich wytworzyła tutaj 13,1 GWh, czyli łącznie 196,5 GWh. To dwa razy większa wartość niż ilość wyprodukowanej energii, która przypada na jeden wiatrak w innych norweskich elektrowniach. Pracownicy NVE również podkreślają sukces Raggovidda.

– W zeszłym roku nie postawiono wielu nowych wiatraków. Za rekord może w głównej mierze odpowiadać farma wiatrowa Raggovidda uruchomiona pod koniec 2014 roku. Niemal przez cały czas pracowała na pełnych obrotach. Wysokie wyniki mogą być również spowodowane faktem, że w niektórych elektrowniach wiatrowych panowały lepsze warunki atmosferyczne niż w zwyczajnym roku – mówi David Edward Weir, przedstawiciel NVE.

Energia wiatrowa – istotna gałąź gospodarki

Elektrownie wodne i wiatrowe to w Norwegii główne źródło pozyskiwania energii odnawialnej. Jednak farmy wiatrowe nadal stanowią jedynie 1,7 proc. całościowego norweskiego zapotrzebowania energetycznego.

W innych krajach skandynawskich energia wiatrowa stała się ważną gałęzią gospodarki oraz towarem eksportowym.

W 2015 roku Dania ustanowiła rekord świata w produkcji wiatrowej. Wyprodukowana tam energia stanowiła aż 140 proc. zapotrzebowania tego kraju. Dania sprzedaje także nadwyżki energii do Szwecji, Niemiec i Norwegii za pomocą tzw. interkonektorów, czyli infrastruktury umożliwiającej przesłanie energii elektrycznej lub gazu ziemnego pomiędzy państwami. Kraj planuje do 2020 roku pozyskiwać 50 proc. energii przy korzystaniu z odnawialnych źródeł.
Gość
Wyślij


Zmieniony ( 30.10.2017. )
 

Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok