Biznes i gospodarka

Norwegia nie będzie inwestować w węgiel. Polska na tym straci?

Iga Jaruszewska

08 marca 2017 11:36

Udostępnij
na Facebooku
Norwegia nie będzie inwestować w węgiel. Polska na tym straci?

Siedziba PGE Polskiej Grupy Energetycznej przy ul. Mysiej 2 w Warszawie. wikimedia.org/Adrian Grycuk/Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0

We wtorek 7 marca Bank Centralny w Norwegii poinformował, że norweski fundusz majątkowy wykluczył inwestowanie w kolejne przedsiębiorstwa, których działalność opiera się na węglu. Wśród dziesięciu wymienionych firm znalazła się również PGE Polska Grupa Energetyczna.
Jak podaje portal bankier.pl fundusz zarządzający nie może inwestować w firmy, których węgiel stanowi ponad 30 proc. obrotów. „Czarna lista” obejmuje już 69 przedsiębiorstw i jest stopniowo uzupełniana.

We wtorek 7 marca Bank Centralny wykluczył inwestowanie w kolejne 10 firm. Wśród nich znalazła się także PGE Polska Grupa Energetyczna.

Nie tylko PGE wykluczona

Według bankier. pl poza PGE Polska Grupa Energetyczna na wtorkowej liście znalazły się także przedsiębiorstwa amerykańskie, chińskie, południowokoreańskie, malezyjskie, brazylijskie, czeskie i z Hongkongu.

Oprócz zakazu inwestycji w firmy, których działalność opiera się na węglu, zasady funduszu zabraniają mu także inwestycji m.in. w przedsiębiorstwa, które łamią prawa człowieka, produkujące broń nuklearną oraz producentów tytoniu.

„Robota wykonana tylko w połowie”

Zdaniem norweskich organizacji ekologicznych ok. 120 przedsiębiorstw spełnia kryteria wykluczenia z funduszu. Ekolodzy uważają. że fundusz ma wciąż ponad 26 mld koron zainwestowanych w 32 kopalnie albo elektrownie na węgiel i wart 2 mld koron udział w 15 firmach transportujących węgiel albo budujących elektrownie węglowe.

– Robota została wykonana tylko w połowie – powiedział Christoffer Klyve z organizacji „Fremtiden i Våre Hender” (pol. „Przyszłość w naszych rękach”).

„Czarna lista” wciąż dłuższa

Decyzję o tym, że fundusz zarządzający równowartością ponad 7,6 biliona koron nie może inwestować w firmy, których węgiel stanowi ponad 30. proc obrotów, podjął Stortinget w czerwcu 2015 roku. Od tamtej pory „Czarna lista” jest stopniowo uzupełniana i obejmuje już 69 firm.


źródła: bankier.pl, biznes.onet.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok