Biznes i gospodarka

Norwegia inwestuje w gaz. Elektryfikacja i wydobycie zapewnione do 2050 roku

Emil Bogumił

17 stycznia 2023 18:50

Udostępnij
na Facebooku
3
Norwegia inwestuje w gaz. Elektryfikacja i wydobycie zapewnione do 2050 roku

Na zdjęciu: zakład Hammerfest LNG na wyspie Melkøya. Fot. Ole Jørgen Bratland, materiały prasowe Equinor

Udziałowcy złoża gazu Snøhvit zainwestują 13,2 mld NOK w modernizację infrastruktury Hammerfest zlokalizowanej na wyspie Melkøya. Projekt otrzymał rządowe wsparcie. Ma przyczynić się do elektryfikacji pracy oraz zapewnienia ciągłości wydobycia do 2050 roku.
Przedstawiciele Equinor zaprezentowali plany inwestycyjne ministrowi energii i ropy naftowej Terje Aaslandowi pod koniec grudnia, podczas uroczystej ceremonii w zakładzie skraplania gazu ziemnego LNG Hammerfest. Okres produkcji i eksportu surowca za granicę zostanie przedłużony o 20 lat – co najmniej do 2050 roku. W wyniku elektryfikacji o około 850 000 ton rocznie spadnie emisja dwutlenku węgla związana z działaniem infrastruktury.

– Jest to jedna z największych inwestycji w historii Norwegii, która ma na celu dekarbonizację wydobycia ropy i gazu ziemnego. Projekt jest kluczowym działaniem w ramach transformacji energetycznej – skomentowała plany Equinor i pozostałych udziałowców złoża Snøhvit Grete B. Haaland, wiceprezeska koncernu ds. poszukiwań ropy i produkcji na północy.

Koniec z wykorzystywaniem gazu

Proces dekarbonizacji opiera się na wyłączeniu turbin gazowych obecnych na Melkøya. W ich miejsce zakład zasilany będzie prądem z lądu. Redukcja przyczyni się do osiągnięcia celów wyznaczonych na 2030 rok – ograniczenia emisji spalin o 55 proc. w porównaniu z 1990 rokiem. W skali kraju wydzielaniu gazów cieplarnianych spadnie o dwa proc. W trakcie inwestycje planowane jest również stworzenie dodatkowych miejsc pracy. – Inwestycje takie jak ta, które pozwolą nam w pełni wykorzystać przepustowość Hammerfest LNG przez dziesięciolecia, są ważne. Norwegia musi pozostać długoterminowym i przewidywalnym dostawcą ropy i gazu – skomentował działania minister Terje Aasland.
Początek prac planowany jest na 2028 rok.

Początek prac planowany jest na 2028 rok. Fot. Ole Jørgen Bratland, materiały prasowe Equinor

Zakład produkcyjny LNG Hammerfest dostarcza średnio 6,5 miliarda metrów sześciennych gazu rocznie. To pięć proc. całkowitego norweskiego eksportu. Odpowiada to zapotrzebowaniu na energię 6,5 mln europejskich gospodarstw domowych.

Źródła: Equinor, Ministerstwo Ropy Naftowej i Energii
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Solomun .

18-01-2023 12:04

Ojcu Rydzyku Riggman

Polska zawsze była Bogata!

Riggman

17-01-2023 22:52

RadekCzech napisał:
Hahaha a jeszcze niedawno gadali aby odejść od ropy i gazu. Mi to pasu, kasa leci, wydam w biednej Polsce.

tu chodzi o gaz na eksport a nie uzywanie. Pozatym Polska juz nie jest biedna

Radek Czech

17-01-2023 22:00

Hahaha a jeszcze niedawno gadali aby odejść od ropy i gazu. Mi to pasu, kasa leci, wydam w biednej Polsce.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok