Lotos: rekordowe wydobycie w pierwszym kwartale. Norwegia strategicznym kierunkiem gdańskiego koncernu

06.04.2016.
Lotos: rekordowe wydobycie w pierwszym kwartale. Norwegia strategicznym kierunkiem gdańskiego koncernu
W pierwszym kwartale 2016 roku Lotos wydobył 2,5 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe). Trzy czwarte wydobycia pochodzi ze złóż w Norwegii, która jest drugim strategicznym kierunkiem rozwoju gdańskiej spółki.
Wydobycie ponad 2,5 mln (ok. 350 tys. ton) baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe) to rekord, jaki Lotos osiągnął do tej pory. Dzienne wydobycie wyniosło około 30 tys. boe. Trzy czwarte wydobycia pochodzi z norweskich złóż, pozostałe z koncesji na Litwie i w Polsce. Dla porównania po pierwszych trzech miesiącach 2015 roku wydobycie wynosiło ok. 1 mln boe.

Znaczny wzrost wydobycia wiąże się z zakupem tzw. pakietu norweskich aktywów wydobywczych Sleipner w grudniu ubiegłego roku. Spodziewano się, że po zakupie złóż, w porównaniu do 2015 roku, wydobycie wzrośnie. Pierwszy kwartał 2016 roku zdaje się to potwierdzać.

Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos S.A. podkreśla, że koncern w sposób przemyślany chce „realizować politykę bezpieczeństwa energetycznego Polski”.

Norwegia strategicznym kierunkiem

Oprócz przemyślanej realizacji polityki bezpieczeństwa energetycznego Polski Lotos zaangażował się także w dywersyfikację dostaw surowca. Norwegia to drugi, zaraz po Polsce, strategiczny kierunek rozwoju gdańskiego koncernu. Kraj jest bezpieczny geopolitycznie, prawnie stabilny. Dużą rolę odgrywa też bliska lokalizacja Norwegii, która może zapewnić efektywną dywersyfikację dostaw surowców, takich jak gaz i ropa.

Spółka Lotos Norge Exploration&Production, która jest zależna od Grupy Lotos S.A., ma udziały na 27 koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych znajdujących się na norweskim szelfie kontynentalnym. Na siedmiu koncesjach jest firmą wiodącą w procesie pozyskiwania złóż – tzw. operatorem. Poza tym dzięki zakupom udziałów w koncesjach produkcyjnych Heimdal i Sleipner Lotos zwiększył dzienne wydobycie do 23 tys. boe.

BOE (ang. barrel of oil equivalent) – jednostka energii otrzymanej ze spalenia jednej baryłki ropy naftowej. Jednostki tej używa się do określenia przybliżonych wartości energii, ponieważ różne gatunki ropy naftowej posiadają różną wartość opałową. ~Źródło: forsal.pl

„Dobra zmiana” w Lotosie?

O Grupie Lotos S.A. jest ostatnio głośno także z innego powodu. Najprawdopodobniej 13 kwietnia na posiedzeniu Rady Nadzorczej spółki odwołany zostanie obecny prezes Lotosu, Paweł Olechnowicz. Kandydatem na jego miejsce jest poseł Prawa i Sprawiedliwości, Andrzej Jaworski.

Obecnego prezesa bronią związki zawodowe gdańskiego koncernu. 30 marca wysłały w jego sprawie pismo do premier Beaty Szydło i Jarosława Kaczyńskiego.  

Paweł Olechnowicz kieruje Lotosem od 2002 roku. 


Źródła: LOTOS, energetyka.defence24.pl, energianews.pl, wiadomości.radiozet.pl
Gość
Wyślij


Zmieniony ( 30.10.2017. )
 

Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok