Biznes i gospodarka

Korona norweska jest słaba... bo Big Mac jest coraz droższy. Kryzys waluty trwa

Emil Bogumił

23 września 202413:37

Udostępnij
na Facebooku
1
Korona norweska jest słaba... bo Big Mac jest coraz droższy. Kryzys waluty trwa

Cena popularnej kanapki jest ważniejsza od oficjalnych wskazań rynkowych? Fot. materiały prasowe Norges Bank

Cena Big Maca nad fiordami jest złym znakiem dla korony norweskiej, alarmują brytyjscy dziennikarze. Twierdzą, że waluta jest przewartościowana i możliwe są jej dalsze spadki. Zyskać ma przede wszystkim dolar amerykański.
– Gospodarka kraju radzi sobie bardzo dobrze, ale korona staje się coraz mniej wartościowa. Co się dzieje? – pytają dziennikarze brytyjskiego The Economist. Zwracają uwagę, że gospodarka kraju fiordów cały czas rozwija się, bezrobocie jest niskie, PKB per capita wyższe niż w USA, a na dodatek fundusz naftowy wart jest 17 000 mld USD. Podkreślili też problemy Norwegii:

– spadek cen ropy naftowej,
– różnice stóp procentowych pomiędzy Norwegią a jej partnerami handlowymi,
– niechęć inwestorów do lokowania kapitału w koronach norweskich.

The Economist doszedł do wniosku, że korona norweska jest... przewartościowana. Dziennikarze przyznali to analizując ceny Big Maca, czyli najpopularniejszej kanapki w restauracji McDonald's. Według tzw. indeksu Big Maca, jego cena w w Norwegii kosztuje 74 NOK, podczas gdy w USA kosztuje 5,69 dolara. – Odpowiada to kursowi wymiany wynoszącemu 13 NOK za dolara w porównaniu do kursu rynkowego wynoszącego 11 NOK – czytamy w materiale. Zaznaczają, że wartość waluty może nadal spadać.
Korona norweska zawsze traciła, gdy sytuacja geopolityczna była niestabilna. Okres od 2020 roku jest jednak najgorszy w jej historii.

Korona norweska zawsze traciła, gdy sytuacja geopolityczna była niestabilna. Okres od 2020 roku jest jednak najgorszy w jej historii.Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Kurs korony norweskiej

W poniedziałek, 23 września (stan na 13:00) korona norweska zyskiwała w ujęciu miesięcznym wobec dolara amerykańskiego, euro i złotówki. Spadki wymienionych walut wynosiły od 0,68 do 0,92 proc. Mieszkańcy kraju fiordów płacili:

– 2,73 NOK za złotówkę,
– 10,50 NOK za dolara amerykańskiego,
– 11,68 NOK za euro.

Biorąc pod uwagę szerszą perspektywę, korona norweska nadal traciła wobec wymienionych walut. Spadki od 1 stycznia wynoszą od 3,70 do ponad pięciu proc.
19 września Norges Bank ogłosił, że stopa procentowa w Norwegii pozostanie na niezmienionym poziomie (4,5 proc.). Następny komunikat w tej sprawie zostanie ogłoszony 7 listopada. Już teraz wiadomo jednak, że wskaźnik pozostanie niezmieniony najprawdopodobniej do końca 2024 roku.

Przeczytałeś kolejną odsłonę cyklu walutowego MojejNorwegii. Na kolejny artykuł poświęcony koronie norweskiej i jej relacjom wobec m.in. złotówki zapraszamy w najbliższy poniedziałek.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Jossi

23-09-2024 19:24

W USA pracuje się na bigmaca 48 minut a w Norwegii przy słabszej stawce 250 NOK?
Tu reszta www.fakt.pl/pieniadze/skosztowalismy-big...smaczniejszy/hq21qvb Nie ważne ile co kosztuje, ważne jak długo muszę na to pracować, albo co kupię za godzinę pracy
"Co ciekawe, brytyjski tygodnik "The Economist" prowadzi nawet Indeks Big Maca – czyli zestawienie pozwalające porównać ceny tej słynnej kanapki w poszczególnych krajach świata. Na tej podstawie dokonywane są jeszcze inne obliczenia – serwis MoneyTransfers.com sprawdził, ile trzeba pracować, by można było kupić jednego takiego hamburgera za minimalną pensję. I tak, w zeszłym roku najdłużej trzeba było pracować 4,5 godziny, w Wenezueli – 1 godz. 45 minut. W Polsce na jednego Big Maca trzeba pracować ok. godziny, w USA – 48 minut."

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok