Biznes i gospodarka

Kolejny cios dla korony norweskiej. Kurs chwieje się przez sytuację międzynarodową

Emil Bogumił

15 kwietnia 2024 17:13

Udostępnij
na Facebooku
5
Kolejny cios dla korony norweskiej. Kurs chwieje się przez sytuację międzynarodową

Korona norweska odnotowała kolejny miesięczny spadek. Tym razem na skutek danych inflacyjnych z USA i napiętej sytuacji na Bliskim Wschodzie. Fot. Canva

Sytuacja międzynarodowa nie działa na korzyść korony norweskiej. Kurs waluty negatywnie reaguje na wieści z Bliskiego Wschodu oraz Stanów Zjednoczonych. Z powodu wysokiego wskaźnika inflacji, amerykańscy ekonomiści mogą przesunąć termin obniżenia stóp procentowych.
10 kwietnia amerykański bank centralny poinformował, że wskaźnik inflacji w marcu wyniósł 3,5 proc. Oznacza to wzrost w porównaniu z lutym (3,2 proc.) oraz prognozami analityków (3,4 proc.). Taki rozwój sytuacji oddala Amerykanów od osiągnięcia celu inflacyjnego (2,0 proc.). Może być także przeszkodą w obniżeniu stóp procentowych. Na taki krok liczą przedstawiciele Norges Bank. Przy utrzymaniu wskaźnika na obecnym poziomie nad fiordami i jednoczesnym spadku w strefie euro oraz USA, znacznie poprawiłaby się sytuacja korony norweskiej. Pierwotne przewidywania wskazywały, że do takiej sytuacji dojdzie przed rozpoczęciem sezonu urlopowego 2024.

Na niekorzyść korony norweskiej działa także niepewna sytuacja na Bliskim Wschodzie. Choć pierwsze sygnały mogą być dla Norwegii pozytywne (np. wzrost cen ropy naftowej), w perspektywie długofalowej kraj fiordów i korona norweska negatywnie odczują niepokój na rynku paliw oraz utrudnienia w przepływie towarów przez Kanał Sueski.

Korona norweska wobec kursu dolara, złotówki i euro

15 kwietnia średni kurs korony norweskiej wobec najważniejszych walut wynosił:

1. od 10,86 do 10,93 NOK w przypadku dolara amerykańskiego,
2. od 11,57 do 11,63 NOK w przypadku euro.

Waluta zza oceanu podrożała o ponad 3,0 proc. w skali miesiąca. Euro zyskało w tym samym momencie 1,10 proc.
Mieszkańcy Norwegii płacili 15 kwietnia średnio 2,71 NOK za każdą złotówkę.

Mieszkańcy Norwegii płacili 15 kwietnia średnio 2,71 NOK za każdą złotówkę.Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Jeśli trudna sytuacja geopolityczna utrzyma się, Norges Bank będzie musiał zmienić strategię polityki fiskalnej kraju fiordów. Podniesienie stóp procentowych może przyczynić się do wzmocnienia kursu korony norweskiej i obniżenia wskaźnika inflacji. Może jednak pogorszyć koniunkturę gospodarki. Instytucje finansowe muszą także chronić państwo przed wystąpieniem tzw. stagflacji. Zjawisko charakteryzuje pogorszenie sytuacji gospodarczej, przy jednoczesnym wzroście bezrobocia i pogarszającej się inflacji.

Przeczytałeś kolejną odsłonę cyklu walutowego MojejNorwegii. Na kolejny artykuł poświęcony koronie norweskiej i jej relacjom wobec m.in. złotówki zapraszamy w najbliższy poniedziałek.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


jan kaczmarek

17-04-2024 08:04

Niech mieszkają w tych skałach na stałe...uj to kogo obchodzi.
NOK stał się śmieciem i tyle.

Martin19

16-04-2024 14:49

Przecież na tym portalu to większość co mieszkają na stałe i wydają w Norwegii.. może być po 30gr. Bo nie raz pisałem to hejt był ze na stałe mieszkają …

Tomasz Tomasz

16-04-2024 11:43

Jeszcze jeżdżą ludzie tam w celach zarobkowych?

Krzysztof Najmrodzki

16-04-2024 04:01

Wrucom do epoki kamienia łupanego.

akwatomek

15-04-2024 18:29

Ten śmieć korona nie ma nic wspolnego z rynkiem swiatowym. Dymacie ludzi, mydlicie im oczy jak to jest zle a sami bijecie rekordy na wszystkim. Bydlak i zlodziej rzadza tym krajem

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok