Europa stawia na norweski gaz. Ma być ekologicznie, bezpiecznie i coraz mniej z Rosji

17.02.2016.
Europa stawia na norweski gaz. Ma być ekologicznie, bezpiecznie i coraz mniej z Rosji
Wczoraj w Brukseli Komisja Europejska przedstawiła nowy pakiet energetyczny dla całej Unii Europejskiej. „Ambitny program” ma wspierać odnawialne źródła energii, do których „pomostem” będzie gaz, między innymi norweski. Komisja przyznaje też, że gaz norweski ma służyć wzmocnieniu bezpieczeństwa energetycznego Unii i pomóc Brukseli uniezależnić blok od dostaw z Rosji.
– Gaz pozostaje ważną częścią naszego systemu energetycznego do 2030 roku. Może być pomostem między węglem a energią odnawialną – powiedział w Brukseli unijny komisarz ds. energetyki Miguel Arias Cañete. – Jest najczystszym z paliw kopalnych i jasne jest, że potrzebujemy gazu, aby wesprzeć ambitny plan rozwoju odnawialnych źródeł energii. 

Norweski minister energetyki i ropy naftowej Norwegii Tord Lien z zadowoleniem przyjął zapowiedzi Brukseli. – Unia Europejska potrzebuje norweskiego gazu – podsumował. Norwegia ma znaczne, niewykorzystane zasoby gazu ziemnego i pozostanie godnym zaufania jego dostawcą do Europy w długim terminie, zapowiedział.  

Unijny komisarz ds. unii energetycznej Maroš Šefčovič już wcześniej deklarował, że w 2030 roku UE będzie potrzebowała mniej więcej tyle samo gazu, ile potrzebuje dzisiaj.

– To oznacza zamówienia norweskiego dla gazu przez długi, długi czas – nie kryje zadowolenia także Karl Eirik Schjøtt-Pedersen z Norsk olje og gass, organizacji zrzeszającej firmy sektora.

W tej chwili Norwegia dostarcza około 20 procent gazu na rynek europejski.

Jeg og Elisabeth har hatt med oss EUs visepresident for Energiunionen til hhv Sleipner-plattformen og Kvildal kraftstasjon, samt på Oslo Energy Forum. EU er viktig for Norge og Norge er viktig for EU.

Posted by Tord Lien on Friday, 12 February 2016

Wgląd w umowy

Zgodnie propozycją Brukseli Komisja będzie również miała wgląd w międzyrządowe umowy energetyczne pomiędzy krajami UE a krajami trzecimi, takimi jak Rosja. W ten sposób Bruksela chce się upewniać, że umowy poszczególnych krajów są zgodne z unijnymi przepisami i wpływać na warunki, na jakich poszczególne kraje negocjują nowe umowy na dostawy z krajami trzecimi. 

Komisja chce mieć wgląd także w kontrakty komercyjne, które dotyczą zakupu na tyle dużych ilości gazu, że mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo dostaw. Dotyczyć to ma umów z tymi dostawcami, którzy zapewniają ponad 40 procent rocznego zapotrzebowania na gaz w danym kraju. Będą one pokazywane w Brukseli tuż po zawarciu.  

Proponując wprowadzenie kontroli umów gazowych jeszcze przed ich podpisaniem, Bruksela uwzględnia tym samym część postulatów Polski. „Komisja zapowiada, że chce wziąć pod lupę porozumienia międzyrządowe z Gazpromem, co – jak podkreślają dyplomaci – utrudni Rosji rozgrywanie krajów pomiędzy sobą”, podaje PAP.

Propozycje będą teraz dyskutowane przez państwa członkowskie Unii Europejskiej i Parlament Europejski.    
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


hei!sandokan

18-02-2016 19:36

kaliszanin napisał:
A co to Rosja gorsza? Bracia Rosjanie sobuie poradza doskonale bez zgnilej pedalstwem, kapitalizmem i muzlmanstwem zachodniej europy! Spokojnie Rosja to dzis ptega z Katechonem Putinem. Europa co najwyzej moze sie zesrac ! Nich zyje Rosja !


Jeżeli to twoje motto to gratuluje towarzystwa

krzysztof ignaszak

18-02-2016 19:26

A co to Rosja gorsza? Bracia Rosjanie sobuie poradza doskonale bez zgnilej pedalstwem, kapitalizmem i muzlmanstwem zachodniej europy! Spokojnie Rosja to dzis ptega z Katechonem Putinem. Europa co najwyzej moze sie zesrac ! Nich zyje Rosja !

Zmieniony ( 30.10.2017. )
 

Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok