Biznes i gospodarka

Dzień, który zmienił wszystko. Pół wieku temu w Norwegii odkryto ropę naftową

Natalia Szitenhelm

23 grudnia 2019 08:00

Udostępnij
na Facebooku
5
Dzień, który zmienił wszystko. Pół wieku temu w Norwegii odkryto ropę naftową

Okazało się, że odkryte złoże jest ogromne. Photo credit: ConocoPhillips

Mała wigilia 23 grudnia 1969 roku stała się dniem, którego rangę jeden z norweskich ministrów porównał do lądowania człowieka na księżycu. Tego dnia Norwegowie oficjalnie potwierdzili odkrycie złóż ropy naftowej i to właśnie tę datę uznaje się za początek naftowego imperium w Norwegii.
23 grudnia 1969 to nad fiordami cezura, która wyznacza nowy rozdział w historii Norwegii. Tego dnia potwierdzono odkrycie Ekofisk, pierwszego złoża na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Ekofisk – złoże ropy naftowej na Morzu Północnym. Amerykański koncern Phillips Petroleum Company (obecnie Conoco Phillips) natrafił na nie 30 sierpnia 1969 roku. Obecnie Ekofisk obejmuje pola naftowe: Cod, Ekofisk, West Ekofisk, Tor, Albuskjell, Edda, Embla i Eldfisk.

Okazało się, że nowo odkryte złoże było ogromne. Jak podają norweskie oficjalne źródła, miało ponad 3 mld boe (barrel of equivalent). Oprócz ropy naftowej zawierało także duże ilości gazu.

Prace wydobywcze rozpoczęły się w czerwcu 1971 roku, eksploatację złoża planuje się do 2053 roku. Kompleks Ekofisk składa się 29 platform, część z nich jest już jednak nieużywana. Ropę rurociągiem transportuje się do Teesside w Wielkiej Brytanii, zaś gaz trafia gazociągiem do Emden w Niemczech.

Poniżej: Ze względu na ukształtowanie dna morskiego w rejonie Ekofisk, stworzono infrastrukturę, dzięki której ropę i gaz transportowano do innych krajów. Norwegia, by nie stracić wpływów, postawiła jednak warunek: transport za granicę będzie możliwy, jeśli w tym celu powstanie specjalna spółka, w której państowa firma będzie mieć połowę udziałów, amerykański koncern musiał się zgodzić.
wikimedia.org/CCO

Jak lądowanie człowieka na księżycu

Były już minister ds. ropy i energii Kjell-Børge Freiberg porównał znaczenie odkrycia Ekofisk do rangi, jaką dla ludzkości miało lądowanie Apollo 11 na księżycu. 

Choć początkowo do rozwoju naftowego imperium przyczyniały się zagraniczne koncerny, bardzo szybko, bo w 1972 roku, na rynku pojawił się państwowy gracz – Statoil (obecnie Equinor). Norwegii zależało bowiem, by stworzyć własne środowisko naftowe, w którym to norweski podmiot zajmie się poszukiwaniem, rozwojem, eksploatacją instalacji, a w końcu przetwarzaniem ropy jako surowca. Statoil miał realizować strategię władz norweskich, która obowiązywała prawie do lat 90. Zakładała, że największy możliwy udział w przychodach z ropy naftowej powinien przypaść państwu, które sprawiedliwie będzie rozdzielać go wśród obywateli. Ponadto powstały instytucje odpowiedzialne za zarządzanie zasobami.
W latach 90. XX wieku założono Fundusz Naftowy (Oljefondet), który oparty jest na dochodach państwowych z branży naftowej. Oljefondet ma zabezpieczyć przyszłość finansową Norwegów. Według oficjalnych danych wartość rynkowa funduszu wynosi ponad 10 bilionów koron i stale rośnie, co można obserwować na tej stronie.

Poniżej: Ekofisk to nadal jedno z najważniejszych pól naftowych. 
Photo credit: ConocoPhillips

Ekofisk było kamieniem milowym, ale…

...należy też wspomnieć, że na dwa lata przed jego odkryciem na norweskim szelfie kontynentalnym natrafiono już na pierwsze złoża ropy. Doszło do tego latem 1967 roku, odkryte złoże nazwano Balder. W tamtym czasie nie było ono jednak zbyt dochodowe, prace wydobywcze rozpoczęto tam dopiero w latach 90.
snl.no, klubjagielloński.pl, nbim.no, conocophillips.no
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Xx1

24-12-2019 12:11

Podobno powszechne podróże na księżyc to niezbyt odległa przyszłość. Wielkim przełomem będzie kontrola nad asteroidami i eksploatacja ich, zamiast strachu ze któraś przywali w ziemię, ponieważ co jakiś czas to się dzieje i istnieje spore ryzyko w najbliższych latach. Powinno się więcej kasy wydawać na eksplorację kosmosu zanim ziemia się zemści za to ze ją wyeksploatowalismy. Nie trzeba być naukowcem by wiedzieć ze najlepsza jest symbioza, my jesteśmy dla ziemi jak wirus, a każdy organizm walczy z wirusem, tak tez robi ziemia. Te państwa, które pierwsze podbija kosmos będą wiodły prym na świecie.

boj fra oszlo

24-12-2019 09:52

. .z... twarogu!
...i to polskiego!
..a nie jakiegoś tam byle jakiego z Lidla...nawet niepoświęconego

Jacek.D

24-12-2019 08:36

Byli. Na dodatek pierwszym na Ksiezycu byl Polak... pan Twardowski. Sie ksiazke czytalo to sie wie. Ja sie tylko zastanawiam, co oni chca tam wydobywac bo kazde dziecko wie, ze Ksiezyc jest z sera.

Xx1

23-12-2019 18:45

Skoro ludzi na księżycu nie było to skąd wzięło się powiedzenie „z księżyca spadłeś”? Już niedługo będą wycieczki szkolne na księżyc, Elon Musk obiecał...

high octane

23-12-2019 11:03

Dzien pozniej ogliszono, ze zyski ze sprzedazy ropy nie moga byc inwestowane w Norwegii. Tak wiec dzisiejsi mieszkancy tego pieknego kraju dalej mieszkaja w drewnianych szopach jak ich przodkowie.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok