Biznes i gospodarka

Dzięki zamkniętym granicom Norwegia zarobiła ponad 8,5 miliarda koron. Najwięcej na mięsie i alkoholu

Monika Pianowska

03 czerwca 2021 08:00

Udostępnij
na Facebooku
4
Dzięki zamkniętym granicom Norwegia zarobiła ponad 8,5 miliarda koron. Najwięcej na mięsie i alkoholu

Norwegowie chętnie kupują w Szwecji m.in. tańszy alkohol. stock.adobe.com/ fot. Jarretera/ tylko do użytku redakcyjnego

Wstrzymanie handlu transgranicznego spowodowało w ubiegłym roku wzrost obrotów w branży spożywczej o 8,6 miliarda koron, wynika z raportu przygotowanego przez Menon Economics na zlecenie Federacji Norweskich Przedsiębiorstw Virke. Dochód dotyczy szczególnie napojów, mięsa, przekąsek i wyrobów tytoniowych.
W raporcie przeanalizowano obroty w obszarze handlu przygranicznego ze Szwecją, czyli na terenie dawnych okręgów Akershus, Oslo, Sør-Trøndelag, Vestfold i Østfold. Autorzy analizy przyjrzeli się sześciu wybranym kategoriom produktów uważanym za towary najczęściej kupowanymi przy granicy. Są to: alkohol, napoje bezalkoholowe, mrożone mięso, świeże mięso, przekąski i tytoń.
Okazuje się, że wskutek zamkniętych granic po wybuchu pandemii sprzedaż tych produktów odnotowała wzrost o 8,6 mld koron: 5,8 mld dla sklepów spożywczych i 2,8 mld Vinmonopolet. ponieważ jednak raport dotyczy tylko kilku wybranych kategorii, szacuje się, że całkowity wzrost związany z handlem transgranicznym na norweskim rynku jest znacznie wyższy.

Wzrost obrotów w wybranych kategoriach produktów handlu przygranicznego:

  • Alkohol do 900 milionów koron
  • Napoje bezalkoholowe 800  milionów koron
  • Mięso głęboko mrożone do 200  milionów koron
  • Świeże mięso o 1,1 miliarda koron
  • Przekąski do 400 milionów koron
  • Tytoń o 2,4 miliarda koron
Innym towarem popularnym wśród Norwegów robiących zakupy w Szwecji jest mięso.

Innym towarem popularnym wśród Norwegów robiących zakupy w Szwecji jest mięso. stock.adobe.com/ fot. Tupungato/ tylko do użytku redakcyjnego

Powrót do rzeczywistości

Jednocześnie Virke obawia się zwolnień po otwarciu granicy. Gdyby znieść handel transgraniczny, powstałoby 8200 nowych miejsc pracy w przemyśle spożywczym i Vinmonopolet.
– Obawiam się, że większość nowych miejsc pracy zniknie w branży spożywczej. Większość otrzymała tymczasowe stanowiska. Jeśli poziom podatków na norweskie towary nie zostanie znacząco obniżony, szwedzki handel będzie tak wysoki, jak wcześniej, gdy granice zostaną ponownie otwarte – mówi Harald Jachwitz Andersen, dyrektor handlowy w Virke cytowany w komunikacie NTB z 31 maja.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Jok

03-06-2021 18:47

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Swojak z PL

03-06-2021 12:34

Od początku było wiadomo , że chodziło tylko o kasę .

Rafal Gierej

03-06-2021 12:10

Do tego doliczyć miliardy na iwestycje rekreacyjne w kraju - nowe hytty rosną jak grzyby po deszczu, nowe łodzie importują od pandemii w ilościach jak normalnie przez 10lat. Potężny kapitał zostaje w kraju który do ubogich nie należy i teraz kto się dziwi dlaczego Norwegia najdłużej walczy o to żeby być zamknięta wprowadza przymusowe hotele i straszy swoich i obcych żeby jak najdłuzej pozostali w kraju ???
Do wpuszczania ostatni i paradoksalnie ostatni będą w europie zaszczepieni a dlaczego? bo kasa się zgadza i "chwilo trwaj" dla nich ten Covidowy cyrk to żniwa ...
Pozdro z hotelowej celi

Tomasz Lenartowicz

03-06-2021 11:05

Alkohol ,Napoje bezalkoholowe ,Mięso głęboko ,Świeże mięso ,Przekąski
To lista produktów sprzedaż których przyniosła największe zyski dzięki zamkniętej granicy że Szwecją.
A gdyby tak podnieść ceny tych produktów, powiedzmy, dwukrotnie i utrzymać zamkniętą granicę ze Szwecją to dochody byłyby jeszcze większe.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok