Biznes i gospodarka

Drony na polach i w gospodarstwach. Szykuje się rewolucja w rolnictwie?

Damian Kopyciński

30 czerwca 2016 08:00

Udostępnij
na Facebooku
1
Drony na polach i w gospodarstwach. Szykuje się rewolucja w rolnictwie?

Dron to bezzałogowy statek powietrzny pilotowany zdalnie lub wykonujący lot autonomicznie. pixabay.com - CC0 License

To rewolucja w norweskim rolnictwie? W ciągu ostatnich lat drony coraz częściej można spotkać w tamtejszych gospodarstwach. Korzyści, jakie płyną z ich użytkowania to m.in. wzrost zbiorów oraz polepszenie ich jakości.

Obecnie drony wykorzystuje się głównie w celach militarnych. Podobnie jak system GPS, opracowano je na potrzeby wojska, jednak powoli stają się codziennością. Interesują się nimi zwykli cywile i przedsiębiorcy. Są też popularne w państwowych instytucjach,a coraz więcej producentów dostrzega ich praktyczne zastosowanie także w rolnictwie.

Drony w rolnictwie?

Norwescy rolnicy wykorzystują drony m.in. do precyzyjnych oprysków pól oraz monitorowania stanu upraw. Urządzenie wyposażone jest w multispektralną kamerę, która wykonuje zdjęcia z powietrza w dwóch trybach. Z tych zdjęć tworzy się fotomapę oraz mapę w bliskiej podczerwieni. Nałożenie na siebie obydwu map pozwala określić stan upraw. Dzięki temu rolnicy mogą lepiej zaplanować nawożenie pól, co wpływa na zoptymalizowanie kosztów nawożenia.

Takie rozwiązanie zapewnia także kontrolę poziomu zawartości chlorofilu i innych substancji, które stanowią wyznacznik dojrzałości plonu. Stwarza to świetne warunki do wybrania optymalnego czasu żniw oraz zbiorów.

Wyposażone w różnego rodzaju czujniki, drony są w stanie wcześnie wykryć choroby roślin. Pozwala to rolnikom podjąć działania o wiele szybciej niż zwykle. Bezzałogowe statki powietrzne znajdują także zastosowanie w ocenie poziomu nawodnienia upraw. Z kolei na podstawie fotomap rolnicy mogą dokładnie obliczyć powierzchnię pola oraz oszacować szkody wyrządzone przez dzikie zwierzęta czy klęski żywiołowe. Taka dokumentacja jest potrzebna, gdy chcą się ubiegać o odszkodowanie za poniesone straty. Niewątpliwie zaletą dronów jest również szybkość zbierania informacji oraz możliwość ich cyklicznego użycia. W ten sposób rolnicy mogą zbierać oraz porównywać dane.

Dron to bezzałogowy statek powietrzny pilotowany zdalnie lub wykonujący lot autonomicznie.

Technologia kosztuje

Technologia sama w sobie jest dość kosztowna. Kupno drona wyposażonego w multispektralną kamerę to inwestycja rzędu od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. To duże ograniczenie szczególnie dla małych i średnich gospodarstw. Alternatywą może być skorzystanie z usług firm specjalizujących się w wykonywaniu zdjęć za pomocą dronów.

Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Tyler Durden

01-07-2016 00:50

Gjelds Monitor

to narzędzie do monitorowania Twoich pożyczek i kart kredytowych w Norwegii.

Porównanie Twoich rat

na tle innych kredytobiorców. Pomocna ocena warunków Twoich pożyczek i kart kredytowych.

Refinansuj i oszczędzaj

Dowiedz się czy możesz obniżyć wysokość swojej raty za pomocą refinansowania.

Ponad 6 500 razy

użytkownicy włączyli monitorowanie swojego zadłużenia w Norwegii.

ZALOGUJ SIĘ

Bezpieczne logowanie przez

Facebook Messenger YouTube Instagram