Będzie trudniej przenieść biznes za granicę. Rząd potwierdza prace nad podatkiem od wyprowadzki Biznes i gospodarka
Monika Pianowska 22 sierpnia 2018
12:16

Będzie trudniej przenieść biznes za granicę. Rząd potwierdza prace nad podatkiem od wyprowadzki

Skomentuj
Exit tax polega na opodatkowaniu niezrealizowanych jeszcze zysków kapitałowych za przeniesienie aktywów. wikimedia.org/ fot. Adam-dalekie-pole (Adam Pruszyński)/ Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported (CC BY-SA 3.0)
Wiceminister Finansów Paweł Gruza przyznał w odpowiedzi na interpelację poselską, że resort pracuje nad wprowadzeniem tzw. exit tax, czyli podatku od wyprowadzki. Ma on dotyczyć osób, które chcą przenieść biznes do innego kraju, w wielu przypadkach unikając opodatkowania.
Nowelizujący projekt ustawy Ministerstwo Finansów przygotowuje w związku z unijnym zarządzeniem, że nowy podatek ma się pojawić we wszystkich krajach członkowskich do końca 2019 roku. Minister Gruza nie wykluczył w rządowym piśmie wdrożenia go w Polsce wcześniej, lecz nie podał również konkretów co do daty ani wysokości podatku.
Reklama

Może dotknąć zwykłych obywateli?

Jak pisze Gruza, exit tax polega na „opodatkowaniu niezrealizowanych jeszcze zysków kapitałowych za przeniesienie aktywów przedsiębiorstwa, stałego zakładu lub rezydencji podatkowej do innego państwa”. Obejmie zarówno osoby fizyczne, jak i prawne, jednak nie takie, które np. zdecydują się na sprzedaż mieszkania i dopiero wyprowadzkę za granicę.

Zgodnie z odpowiedzią ministra bowiem specjalna danina „nie dotyczy każdego przeniesienia aktywów, a jedynie takiego, z którym wiąże się utrata przez dane państwo prawa do opodatkowania dochodu efektywnie wygenerowanego przed przeniesieniem”. Może się jednak okazać, że – w zależności od progu kwotowego i stopnia dopracowania projektu o exit tax – zapisy w znowelizowanej ustawie będą utrudniać prowadzenie działalności gospodarczej zwykłym obywatelom.
Pełna treść reakcji Pawła Gruzy na interpelację Ryszarda Petru dostępna jest pod tym linkiem.

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas