Artykuł sponsorowany

Skąd tak niski kurs korony norweskiej?

InternetowyKantor.pl

15 listopada 2023 11:35

Udostępnij
na Facebooku
3
Skąd tak niski kurs korony norweskiej?

Spadek kursu korony norweskiej można załagodzić, korzystając z kantorów oferujących wyższy kurs wymiany. Fot. Norges Bank/Nils S. Aasheim

O tym, że korona norweska ma się kiepsko, nikogo przekonywać nie trzeba. Nie sprzyja to ani Norwegom, ani Polakom pracującym nad fiordami. Jak mocno na słaby kurs NOK wpłynęły zawirowania na rynku surowców? Czy łagodna polityka monetarna banku centralnego zaszkodziła walucie? Przeanalizujmy kolejne aspekty.

Większy popyt na gaz i ropę to niższy kurs korony norweskiej?

Norwegia od dekad posiada status kraju zamożnego. Zjawisko spotęgowało odkrycie podmorskich złóż ropy naftowej. Jest czwartym co do wielkości eksporterem gazu ziemnego. Sytuacja jeszcze bardziej eskalowała po ataku Rosji na Ukrainę. Niemal cały świat postanowił odejść od surowców energetycznych oferowanych przez Moskwę. Trzeba przyznać, że Norwegia wykorzystała szansę.

W normalnych warunkach sprzedaż surowców daje Norwegii 50 mld dolarów rocznie. Za 2022 rok szacunki mówią o kwocie 200 mld dolarów. Zmiana jest niezwykle duża. Tendencja wcale nie musi się odwrócić, a czerpane zyski nadal mogą być co roku wyższe o 100 mld dolarów, jeśli sankcje na Rosję zostaną utrzymane wiele lat. Taki scenariusz wydaje się bardzo realny.

Mimo olbrzymich zysków, na wykresie widzimy spadek kursu korony norweskiej o kilka groszy na przestrzeni ostatniego roku, co w przypadku tej waluty jest znaczącym osłabieniem. Nie powinno to dziwić, skoro nadmiarowe korzyści wpływają do Norges Banku w koronie norweskiej, czyli de facto mocno wpływają na podaż. Skoro podaż dewiz rośnie, siłą mechanizmów rynkowych ich cena spada. Należy również wziąć pod uwagę milionowe transfery koron norweskich, które norweski bank centralny wrzuca do firm naftowych na ich rozwój.

Czy bank zareagował za późno?

Norwegia importuje niemal 90 proc. żywności sprzedawanej w kraju. Skoro waluta pozostaje rekordowo słaba, to i import mocno podrożał. W efekcie wywołało to pogorszenie sytuacji gospodarstw domowych i pojawienie się wysokiej inflacji.

Do tego, co zaskakujące, Norwegia musi zmierzyć się z własnymi problemami energetycznymi. Duża część energii dla obywateli pozyskiwana jest z elektrowni wodnych. Przy wyschnięciu wielu akwenów wskutek suszy, co obserwowaliśmy w 2022 roku, spowodowało to wzrost cen energii. Widać to w odczytach inflacji, gdzie wskaźnik CPI osiągał poziomy bliskie ośmiu proc., co nie było widziane w kraju od 1988 roku.

Pojawia się tutaj kolejny czynnik, który analitycy ocenili jako „uśmiercający” NOK. Chodzi o dość wolne działanie banku centralnego i brak stosownej reakcji na to, co działo się z inflacją. Oczekiwano, że Norges Bank zareaguje szczególnie mocnym ruchem w stosunku do stóp procentowych. Instytucja zareagowała późno, a symboliczne podwyżki zniechęciły inwestorów do korony norweskiej.

Jaka jest przyszłość norweskiej waluty?

Przyszłość waluty często zbiega się z sytuacją gospodarczą. Trzeba przyznać, że perspektywy rysują się naprawdę obiecująco. Norwegia ma szansę wejść jeszcze mocniej na rynek surowców energetycznych. To będzie spory akcelerator dla wpływów budżetowych.

Do tego bez wątpienia tematem niskiej wartości własnej waluty powinien się zainteresować Norges Bank i nieco jej pomóc, by odzyskała blask – w końcu w mandacie ma zapisane, by nad odpowiednim kursem czuwać. Tym bardziej, że słaba waluta bije nieco własnych obywateli.

Ważne jest także powiązanie kursu NOK z USD. Często bywa tak, że siła amerykańskiej waluty wpływa niekorzystnie na tę norweską i właśnie taki scenariusz obserwujemy. Kiedy sytuacja się odwróci, a analitycy wraz z końcem podwyżek stóp przez amerykański System Rezerwy Federalnej (Fed) wieszczą taki scenariusz, korona norweska może wstać z kolan i znów świecić pełnym blaskiem.

Jak wymieniać NOKi, kiedy kurs NOK jest rekordowo niski?

Podczas wymiany NOK na PLN, warto mieć na uwadze, że korzystniejsze warunki transakcji mogą załagodzić niski kurs korony norweskiej. Warto porównać oferty banków i serwisów oraz wybrać ten, który oferuje korzystne warunki przewalutowania. Przykładem jest serwis InternetowyKantor.pl, który od razu daje możliwość porównania oferty do banków. Pozwala to sprawdzić, ile można zaoszczędzić podczas wymiany.

Za pośrednictwem InternetowyKantor.pl nie tylko wymienisz korony norweskie na polskie złote i odwrotnie, tak jak w kantorze stacjonarnym, ale również wykonasz szybki i tani przelew na zagraniczne konto, podobnie jak w banku. Za korzystaniem z tego serwisu przemawiają trzy korzyści: cena, wygoda i bezpieczeństwo.

Spółka Currency One, operator serwisu InternetowyKantor.pl, posiada licencję Komisji Nadzoru Finansowego na świadczenie usług płatniczych, co zapewnia bezpieczne transakcje. Faktyczny brak dodatkowych opłat przy większości transakcji czyni tę ofertę na rynku wyjątkowo korzystną i wartą rozważenia przy wymianie NOK na PLN lub odwrotnie.
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


xxx yyy

18-11-2023 13:17

Jak sie robi z ludzi glupkow,ano tak :
\" Nie powinno to dziwić, skoro nadmiarowe korzyści wpływają do Norges Banku w koronie norweskiej, czyli de facto mocno wpływają na podaż. Skoro podaż dewiz rośnie, siłą mechanizmów rynkowych ich cena spada.\"
Podaz dewiz czyli euro,dolarow itd w Norwegii rosnie,bo jest wielu chetnych do zakupu korony i w zwiazku z tym cena korony rosnie,a nie spada-ptaszki boze.
Jesli mam jakis towar i jest wielu chetnych na niego i nie mam kokurencji to cena tego towaru rosnie czy spada? Stoicie na rynku sprzedajecie pomidory ,jestescie jedynym sprzedajacym i jest wielu chetnych na zakup,to co obnizacie cene czy podwyzszacie ?
No juz prosciej nie mozna wytlumaczyc.
No coz, jacy piszacy tacy czytajacy,czego to sie spodziewac od publiki ,ktora od wczesnego poranka w dniu wyborow stala,aby zaglosowac na starego oszusta,tetryka ,ktory juz osiem lat temu byl uznany za obciach i przegryw ,a to co robil to jedynie h..,d..., i kamieni kupa ,jak mowil jeden z jego zaufanych ludzi.
Mam dla was taka propozycje,abyscie domagali sie aby Tusk wyznaczyl na ministra skarbu podsadnego Karpinskiego,ktorego mafia peowska wyslala teraz do Brukseli,gdzie trafi prosto z aresztu: z celi do Brukseli
Przypominam ,ze pod cela siedzi jeszcze Slawku Nowaku,a ministerstwo transportu u Tuska jest jeszcze do wziecia,wiec chlopaki nie spijcie tylko kombinujcie ,aby Slawku dostal to do czego jest powolany-czyli kolejna lapowke.

Andrzej 1979

16-11-2023 08:13

Jedyne co tym całym analitykom się sprawdza to to że korona straci na wartości jeszcze nie zdarzyło się im przewidzieć wzrostu wartości korony w przełożeniu na rzeczywistość

C B

15-11-2023 19:35

"Niemal cały świat postanowił odejść od surowców energetycznych oferowanych przez Moskwę"
Czyżby? Chyba tylko świat europejski. Świat azjatycki typu Chiny, Indie zwiększyły import z Rosji

Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok