Artykuł sponsorowany

Przelewy z Norwegii do Polski rosną

InternetowyKantor.pl

10 sierpnia 2020 08:00

Udostępnij
na Facebooku

Przekazy z Norwegii są jednymi z największych i przewyższają je jedynie te płynące z Wielkiej Brytanii. stock.adobe.com/standardowa

Co roku do Polski płyną miliardy złotych, a ich nadawcami są polscy emigranci. Nasi rodacy rozsiani po całym świecie bardzo często dzielą się owocami swojej pracy na emigracji z krewnymi, którzy zostali w ojczyźnie. Nie inaczej jest z osobami pracującymi w Norwegii.

Przekazy pieniężne od polskich emigrantów

Emigracja w Polsce ma długie tradycje, a przyczyny kolejnych fal Polaków opuszczających ojczyznę nie należały do przyjemnych. Dziś emigrujemy głównie ze względów ekonomicznych, w ostatnich latach nie tyle z powodu braku pracy w kraju, co z powodu wyższych potencjalnych zarobków w innych państwach. W poszukiwaniu lepszych pensji wyjeżdżamy najczęściej po to, by spłacić zobowiązania, odłożyć na remont lub kupno mieszkania, czy oszczędzić i po prostu podnieść swój komfort życia. Częścią wspólną tych powodów jest to, że pieniądze zarobione za granicą często przelewane są na polskie konta. Od czasu, gdy weszliśmy do Unii Europejskiej, w taki sposób do ojczyzny trafiło 246 mld złotych. W samym 2017 roku kwota ta opiewała na 16,3 mld złotych.

Przelewy z Norwegii do Polski rosną

Przekazy z Norwegii są jednymi z największych i przewyższają je jedynie te płynące z Wielkiej Brytanii. Trzeba jednak podkreślić, że na Wyspach Polaków jest znacznie więcej. Podobnie jest z częstotliwością – emigranci z Norwegii przesyłają pieniądze do Polski mniej więcej raz na dwa miesiące, ci z Wielkiej Brytanii trochę częściej. Wielu Polaków wyjeżdża na Północ bez żadnej rodziny (ponad 40 proc.!), więc tym chętniej przelewają pieniądze do kraju, w którym zostali ich krewni. 

Badanie NBP z 2018 roku o Polakach pracujących na emigracji uwzględniało pytanie o wysokość ostatniego przelewu do ojczyzny – średnia odpowiedzi dała kwotę ponad 7200 koron norweskich. Według innych badań, w 2014 średni przelew wynosił ponad 3000 NOK, a w 2016 roku ponad 5000 NOK, co pokazuje, że wysokość przelewów z Norwegii do Polski stale rośnie. Wiąże się to  z tym, że w kraju tym jest coraz więcej Polaków, i z tym, że migranci z czasem lepiej odnajdują się na zagranicznym rynku pracy i więcej zarabiają.

stock.adobe.com/standardowa

Jak przelać pieniądze z Norwegii do Polski?

Polacy w Norwegii, wysyłając pieniądze do kraju, najczęściej wybierają w tym celu tradycyjny przelew bankowy. Biorąc pod uwagę, jak często to robią i jak duże są to kwoty, dość zaskakujące jest to, że z tej formy korzysta ponad 50% tamtejszych emigrantów, podczas gdy jest mnóstwo sposobów na znacznie korzystniejszą wymianę. Banki zazwyczaj oferują niezbyt atrakcyjne kursy walut, ponieważ narzucają wysokie spready. W serwisach do wymiany walut, takich jak InternetowyKantor.pl, spready te są zaledwie kilkugroszowe, więc oszczędności w skali roku mogą być naprawdę duże. Dodatkowo na portalach tego typu można ustawić tzw. alerty walutowe, które poinformują o osiągnięciu przez koronę norweską konkretnej ceny.. Oprócz przewalutowania, serwis ten oferuje przelewy do Polski, które są równie proste i wygodne do zrealizowania jak tradycyjne przelewy bankowe.

Na co są przeznaczane pieniądze zarobione w Norwegii?

I na sam koniec: na co przeznaczane są przelewy z Norwegii? Najwięcej środków zarobionych na Północy jest przeznaczanych na bieżącą konsumpcję, tak samo jak w przypadku większości przekazów z zagranicy. Pieniądze przesyłane przez pracujących w Norwegii wyróżnia fakt, że większa część z nich staje się oszczędnościami – jest to aż 15% wszystkich środków.
Gość
Wyślij
Facebook Messenger YouTube Instagram