Artykuł sponsorowany

Przebudowa domu w Norwegii: co możesz zrobić sam, a kiedy będzie potrzebna pomoc architekta?

Husar Arkitekter

07 czerwca 2023 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Przebudowa domu w Norwegii: co możesz zrobić sam, a kiedy będzie potrzebna pomoc architekta?

Istnieje kilka rodzajów działań budowlanych, do których nie jest niezbędny profesjonalista. Husar

Norweskie prawo budowlane w znaczący sposób różni się od polskiego. Dodatkowo sprawy nie ułatwia formalny język oraz fakt, że gminy i urzędnicy (saksbehandler) mogą w różny sposób interpretować te same przepisy.
Z doświadczenia wiemy, że wielu obecnych i przyszłych właścicieli domów ma problem ze zrozumieniem prawa budowlanego, które błędnie zinterpretowane przy sprzedaży nieruchomości może wpłynąć negatywnie na jej wartość.

Diabeł tkwi w szczegółach

Chociaż spora część osób jest świadoma tego, co da się samodzielnie zrobić, często nie zdaje sobie sprawy, że według przepisów to właściciel powinien dokładnie sprawdzić warunki zabudowy na działce. Może się zdarzyć, że np. garaż bądź mur oporowy stoją poza nieprzekraczalną linią i gmina po jakimś czasie wyśle list z nakazem przywrócenia działki do stanu poprzedniego bądź wnioskowania o legalizację postawionej już konstrukcji.
W Norwegii spotkaliśmy się z sytuacjami, kiedy to nielegalna dobudowa z inicjatywy wcześniejszego właściciela zablokowała nową inwestycję, ponieważ przekroczona była powierzchnia zabudowy i należało zalegalizować istniejący stan. Gmina natomiast nie dopuściłaby do odstępstwa od przepisów akurat w takim miejscu.
Istnieje kilka rodzajów działań budowlanych, do których nie jest niezbędny profesjonalista.

Istnieje kilka rodzajów działań budowlanych, do których nie jest niezbędny profesjonalista.Źródło: stock.adobe.com/licencja standardowa

Kiedy nie potrzeba fachowca?

Istnieje kilka rodzajów działań budowlanych, do których nie jest niezbędny profesjonalista. Część z nich nie potrzebuje nawet wniosku, a jedynie zgłoszenia do gminy po zakończeniu prac.
Do tej pierwszej grupy należą między innymi:
 • Wyburzenie bądź postawienie budynku bez pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi, do 50 m2 powierzchni zabudowy, o wysokość kalenicy 4m, a gzymsu 3m i maks. 1 m do granicy z sąsiadem.
 • Wyburzenie bądź postawienie dobudówki do 15 m2 powierzchni użytkowej, w odległości min. 4 m do granicy z sąsiadem.
 • Wyburzenie bądź postawienie tarasu o wysokości poniżej 1 m, ale 4 m do granicy.
 • Zmiana terenu o wysokości do 1,5 m, ale 1 m do granicy, bądź mur oporowy o wysokości 1 m, ale metr od granicy bądź do 1,5 m - 4 m od granicy.
 • Zmiana wewnętrznych ścianek działowych, które nie naruszają konstrukcji i strefy pożarowej ani wodnej.
Kolejną grupą działań są takie, o które należy wnioskować, ale może zrobić to właściciel. Są to między innymi:
 • Zmiana sposobu użytkowania w obrębie tej samej jednostki mieszkaniowej z technicznej/pomocniczej na użytkową, przeznaczoną na stały pobyt ludzi.
 • Postawienie prostej dobudówki mniejszej niż 50 m2 powierzchni użytkowej, 4 m od granicy.
 • Postawienie budynku o powierzchni użytkowej nie większej niż 70 m2, ale nie przeznaczonego na stały pobyt ludzi.
Oczywiście przy tych działaniach właściciel ma zawsze obowiązek sprawdzić szczegółowe warunki zabudowy dla swojej działce. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych kosztów i długiego  czasu oczekiwania na pozwolenie. Mimo że norweskie prawo budowlane dopuszcza, aby właściciel był odpowiedzialny za projekt i wykonanie, należy pamiętać, że każde działanie budowlane musi być rozpatrywane indywidualnie.
W razie wątpliwości najlepiej skontaktować się z gminą i wysłać pisemne zapytanie odnośnie planowanego działania.

W razie wątpliwości najlepiej skontaktować się z gminą i wysłać pisemne zapytanie odnośnie planowanego działania.Husar Arkitekter

Bardzo często zdarza się na przykład, że zmiana sposobu użytkowania wiąże się z powiększeniem bądź zrobieniem nowych otworów w ścianie nośnej w celu zapewnienia doświetlenia i drogi ewakuacji. W takim przypadku niezbędna będzie pomoc profesjonalisty wynikająca z ingerencji w nośną konstrukcję budynku.
Dodatkowo należy pamiętać, że według prawa budowlanego to, że właściciel jest odpowiedzialny za projekt, nie zwalnia go z obowiązku spełniania norweskich warunków i przepisów technicznych. Jest to bardzo istotne np. przy ubezpieczeniu czy sprzedaży domu w przyszłości.

Biuro architektoniczne zapewni wsparcie

W razie wątpliwości najlepiej skontaktować się z gminą i wysłać pisemne zapytanie odnośnie planowanego działania. Jeśli jednak potrzebne jest wsparcie biura architektonicznego z długoletnim doświadczeniem na rynku norweskim, zapraszamy do kontaktu z nami. Oferujemy profesjonalną i kompleksową pomoc na każdym etapie ubiegania się o pozwolenie na budowę.
Zakres usług obejmuje:
 • sprawdzanie miejscowych warunków zabudowy przed kupnem nieruchomości, w tym możliwości rozbudowy/ inwestycji;
 • projektowanie architektury (przebudowy, domy mieszkalne, garaże itp.);
 • przygotowanie dokumentacji i wniosków do gminy, od pozwolenia do końcowego odbioru;
 • pomoc w kontaktach z podwykonawcami i branżystami;
 • komunikacja i reprezentacja przed gminą na każdym etapie.
Posiadamy norweskie uprawnienia (sentral godkjenning) na projektowanie i koordynację projektów oraz dziesięcioletnie doświadczenie na rynku norweskim. Współpracujemy także ściśle z branżystami, m.in. konstruktorem, geodetą i innymi firmami potrzebnymi w całym procesie uzyskania pozwolenia na budowę.
Dlatego jeśli potrzebują Państwo profesjonalnego wsparcia inwestycji w miłej atmosferze, zapraszamy serdecznie do nas.

Dodatkowo dla czytelników Mojej Norwegii przygotowaliśmy specjalną ofertę! Na hasło “Moja Norwegia” proponujemy 10% zniżki. Promocja aktualna do końca roku 2023.

KONTAKT:

HusAr Arkitekter AS, https://husararkitekter.no/ 

mgr inż. arch. Michał Żurawiecki
Arkitekt MNAL
mob. 93 93 34 51
post@husararkitekter.no 

mgr inż. arch. Iwona Dziuba
Arkitekt MNAL
mob. 463 55 360
iwona@husararkitekter.no
Gość
Wyślij


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok