Artykuł sponsorowany

Pobyt za granicą na zasiłku chorobowym a odszkodowanie za wypadek przy pracy

Advokatfirmaet Unneland AS

27 stycznia 2020 08:00

Udostępnij
na Facebooku
2
Pobyt za granicą na zasiłku chorobowym a odszkodowanie za wypadek przy pracy

Osoba ubiegająca się o odszkodowanie musi więc zapewnić dostęp do niezbędnej dokumentacji medycznej potwierdzającej charakter obrażeń oraz stopień niezdolności do pracy./zdjęcie ilustracyjne materiały prasowe

Rok 2019 zakończył się głośnym skandalem Urzędu Pracy i Polityki Socjalnej (NAV), co wywołało dyskusję dotyczącą zachowania przez obcokrajowców świadczeń chorobowych podczas pobytu za granicą w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Świadczenia te nie mogą zostać wstrzymane ze względu na pobyt poza granicami Norwegii, jednak mogą zostać odebrane, gdy świadczeniobiorca nie wywiązuje się ze swoich obowiązków związanych z zachowaniem do nich prawa.
Mimo że wyjazdy do Polski podczas otrzymywania świadczeń chorobowych stały się teraz łatwiejsze, należy pamiętać, że w dalszym ciągu jest się zobowiązanym do przestrzegania norweskich przepisów prawnych. 

Oznacza to, że osoba otrzymująca świadczenia ma obowiązek partycypować w programie Urzędu Pracy i Polityki Socjalnej, co wiąże się m.in. z uczestnictwem w: spotkaniach dialogowych z NAV i pracodawcą, ewentualnych kursach. Świadczeniobiorca musi także stawiać się na umówionych kontrolach lekarskich czy rehabilitacji. Świadczenia chorobowe nie mogą bowiem zostać wstrzymane ze względu na sam pobyt za granicą, jednak mogą zostać odebrane, jeśli świadczeniobiorca nie wywiązuje się ze swoich obowiązków związanych z zachowaniem prawa do zasiłku chorobowego lub rehabilitacyjnego (AAP, arbeidsavklaringspenger).

Pod koniec października 2019 wyszło na jaw, że NAV niesłusznie odmawiał wypłaty zasiłków za granicę, w tym do Polski. Dla kilkudziesięciu osób błędna interpretacja prawa przez urzędników zakończyła się karą pozbawienia wolności.

Pobyt za granicą a wpływ na odszkodowanie za wypadek przy pracy

Jeśli chodzi o kwestie odszkodowania za wypadki przy pracy, należy pamiętać, że to na osobie poszkodowanej spoczywa obowiązek udokumentowania, że ma ona prawo do tego rodzaju świadczenia. Osoba ubiegająca się o odszkodowanie musi więc zapewnić dostęp do niezbędnej dokumentacji medycznej potwierdzającej charakter obrażeń oraz stopień niezdolności do pracy. 

Najczęstsze problemy związane dokumentacja medyczną z zagranicy: 
– często jest sporządzana odręcznie i częściowo lub całkowicie nieczytelna,
– na poszczególnych stronach brakuje nazwiska pacjenta oraz daty,
– nie wiadomo, czy pochodzi z wiarygodnych źródeł. 

Taka dokumentacja nie jest niestety wystarczająca, dlatego podczas wizyty u lekarza w Polsce należy zawsze pamiętać o zgromadzeniu dokładnej dokumentacji medycznej.

Artykuł powstał we współpracy z Kancelarią Adwokacką Unneland AS
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


noregg

28-01-2020 11:47

koffkongen napisał:
Renty będziecie mieć! Ale ze niby o co Tobie chodzi w tym wpisie?

halina manka

28-01-2020 10:41

witam ,ale bedac na rencie musze przebywac i miec meldunek w Norwegii??

Gjelds Monitor

to narzędzie do monitorowania Twoich pożyczek i kart kredytowych w Norwegii.

Porównanie Twoich rat

na tle innych kredytobiorców. Pomocna ocena warunków Twoich pożyczek i kart kredytowych.

Refinansuj i oszczędzaj

Dowiedz się czy możesz obniżyć wysokość swojej raty za pomocą refinansowania.

Ponad 6 500 razy

użytkownicy włączyli monitorowanie swojego zadłużenia w Norwegii.

ZALOGUJ SIĘ

Bezpieczne logowanie przez

Facebook Messenger YouTube Instagram